Çalışan sesliliği ile iletişim doyumu arasındaki ilişkide informal iletişim kanallarının ve cinsiyetin düzenleyici etkisi
The relationship between employee voice and communication satisfaction: The moderator effect of informal communication channels and gender
  1. Tez No: 511242
  2. Yazar: GÜLCAN ÖZBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ŞEHİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bankacılık sektöründeki informal iletişim ağlarının örgütsel bağlamda incelenmesi, örgüt kültürünün ve örgütsel iletişimin (hiyerarşik anlamda) kesin formlarla belirlendiği bankacılık sektöründe iletişimin ve iletişim doyumunun ele alınması, çalışan sesliliği ile iletişim doyumu arasındaki ilişkisinde informal iletişim kanalları ile cinsiyetin düzenleyici rolünün olup olmadığı konusunda hem yazına hem de uygulamaya etkisinin olacağı düşünülmektedir. Çalışan sesliliği ile iletişim doyumu arasındaki ilişkide informal iletişim kanalları ve cinsiyetin düzenleyici etkilerini araştırmak amacıyla bankacılık sektörü çalışanlarından oluşan 392 kişilik bir örneklem ile bu araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlerde; çalışan sesliliğinin iletişim doyumunu orta seviyede, anlamlı ve pozitif bir şekilde etkilediği, informal iletişim kanalları ve cinsiyetin düşük düzeyde düzenleyicilik etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, communication and communication satisfaction in the banking sector in which organizational culture and organizational communication are determined with definite forms are discussed. It is thought that the examination of the relationship between employee's voice and communication satisfaction, the moderator effect informal communication channels and gender will contribute to both the literature and the professional life. This research was conducted with a sample of 392 participants of banking sector employees in order to examine the relationship between employee voice and communication satisfaction. As a result of the analysis; it has been found that the relationship between employee voice and communication satisfaction is significant and positive in the middle level. The relationship between employee voice and communication satisfaction has a low moderator effect on informal communication channels and gender.