Tehlikeli maddeler ve tehlikeli atık zorunlu sorumluluk sigortasında prim hesaplanması: Bir model önerisi
In dangerous substances and hazardous waste premium calculations: A model suggestion
  1. Tez No: 511243
  2. Yazar: REFİK KUŞCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günlük yaşamın bir parçası haline gelen tehlikeli madde ve atıkları hayatın her alanında görmek mümkündür. Taşımacılığı yapılan, sınaî ve ticari alanlarda sıkça kullanılan tehlikeli madde kavramının incelendiği bu çalışmada, tehlikeli madde cinsleri ve türleri anlatılmış, Dünya standartları referans alınarak kategorize edilmiştir. Ayrıca tehlikeli madde bulunduran ve taşımacılığını yapan kurum, kişilerin ya da firmaların yetkili merci tarafından zorunlu tutulan tehlikeli maddeler zorunlu sorumluluk sigortasının kapsamları, teminatları ve tazminat aşamalarıyla ilgili detaylı bir inceleme içermektedir. Sorumluluk sigortalarından biri olan bu ürünün lojistik sektöründe ayrı bir başlıkta olması gerekliliği savunulup, zorunlu tutulması ve kurumlar tarafından denetlenmesi gerekliliği önerilmiştir. Tehlikeli madde ve atık bulunduran firmaların yaptırması zorunlu olan poliçenin prim hesaplanmasına ilişkin uygulamadaki eksikler belirlenerek, olması gereken şartları da Dünya Standartları ve genel sigorta mantığı referans alınarak sunulmuştur. Aynı şekilde tehlikeli madde taşıyan lojistik firmalarının da yaptırması gerekli zorunlu poliçenin genel şartları, kapsamı ve prim hesaplanması hususunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It's possible to see dangerous substances and churns which become a part of everyday life. In this work, which investigated dangerous substance concept whose transportation is being done and which is being used in commercial areas, dangerous substance types and varieties is told and they are categorized by referencing world standarts. In addition, it include a detailed investigation about guarantee and compensation stages, dangerous substances responsibility insurance scopes which is required by competent authorizes of instutions, persons or companies, which keep and transport dangerous substances. It's defended that this product which is one of the responsibility insurances, must be handled in a seperate title in logistic area and it's suggested that the product must be made compulsory and must be controlled by instutions. By determining defiencies in application about policiy's contango calculation, which is compulsoried for companies that keep dangerous substances, must be conditions are also presented by referencing world standarts and common insurance logic. By the same way, suggestions are made about general necessities of compulsory policy, which is also compulsory for logistic firms, and contango calculation.