Hokand Hanlığı'nda idari teşkilat
Administrative organisation in the Khokand Khanate
- Tez No: 511258
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
17. yüzyıl sonları ve 18. yüzyıl başlarında, Aştarhanilerin zayıflamasıyla Buhara Hanlığı'nda bağımsız bölgeler ortaya çıktı. Fergana Vadisi bu dönemde hanlıktan ayrıldı. Vadide, 1709 yılında Özbeklerin Ming boyu tarafından Hokand Hanlığı'nın temelleri atıldı. Hokand Hanlığı başlangıçta, başkent Hokand, Nemengan, Mergilan, Kanıbadem, İsfara ve civarındaki yerlerden oluşuyordu. Fakat kısa sürede topraklarını genişletti. 19. yüzyılın başlarından itibaren Orta Asya'da büyük bir devlet oldu. Hokand Hanlığı aynı yüzyılın sonlarına doğru Ruslar tarafından işgal edildi. Bu tezde Hokand Hanlığı'nın idarî teşkilatı incelenmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde, genel hatlarıyla Türk ve Moğol devlet geleneği ile ilgili bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Hokand Hanlığı'nın kurulduğu Fergana Vadisi, coğrafî özellikleri ve siyasi tarihi ele alınmıştır. İkinci bölümde Hokand Hanlığı'nın siyasi tarihi yer almış, üçüncü bölümde ise Hokand Hanlığı'nda yer alan görevliler ve unvanlar çerçevesinde, hanlığın idarî teşkilatı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the late 17th and early 18th centuries, independent areas emerged in the Bukhara Khanate with the weakening of Ashtarkhanids and Ferghana Valley separated from the khanate. In 1709, the Kokand Khanate was founded by Uzbek Ming tribe in the valley. Initially, the Kokand Khanate comprised the town of Kokand, the capital, and Namangan, Marghilan, Kand-i Badam, Isfara and surrounding areas, but it extended its borders in short period. From the beginning of 19th century, the Kokand Khanate became a great state in Central Asia. Towards the end of the same century, the Kokand Khanate was occupied by Russians in 1876. In this thesis, the administrative structure of Kokand Khanate was studied. The thesis consist of intruduction and three chapters. In intruduction, general information was given about Turkish and Mongolian state tradition. In the first chapter, it was dealt with the geographical characteristics and political history of Ferghana Valley, where the Kokand Khanate was founded. In the following chapter, the Kokand Khanate's political history was examined. And in the last chapter, the administrative structure of Kokand Khanate was tried to discuss, within the framework of the officers and titles in the khanate.