Türkiye'de genç yetişkinlere yönelik eğitimlerde görev alan eğitmenlerin yeterlikleri ve eğitici yetiştirme programlarına ilişkin görüşleri
The qualifications of the trainers involved in trainings for young adults in turkey and their opinions on trainers training programs
- Tez No: 511260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE FEVZİYE SAYILAN KOCAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de genç yetişkinlere yönelik eğitimlerde görev alan eğitmenlerin yeterlikleri ve eğitici yetiştirme programlarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırmaya katılan eğitmenlerin demografik yapıları (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, iş/meslek, deneyimler), eğitmenlerin katıldıkları eğitim programının içeriğine ilişkin görüşleri, eğitmenlerin ne tür yeterliklere sahip oldukları ve hangi yeterliklerinin geliştirilmesi yönünde ihtiyaçları bulunduğu araştırılmıştır. Bu kapsamda 188 eğitmenden veri toplanmıştır. Araştırmada veriler anket aracılığı ile toplanmıştır. Betimleyici istatistik kullanılmış, frekans dağılım tabloları oluşturulmuş ve merkezi eğilimleri, dağılım ölçüleri ile yüzde değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca anket yoluyla elde edilen veriler, araştırmanın alt soruları bağlamında sınıflandırılarak analiz edilmiştir. Anket iki bölümden oluşmuş ve birinci bölümde gençlik eğitmenleri profilini ortaya çıkarmak için eğitmenlerle ilgili demografik veri toplamaya yönelik sorular geliştirilerek ve kişisel kimlik bilgileri başlığı altında toplanmıştır. İkinci bölüm gençlik eğitmenlerinin yetişkin eğitimi bağlamında yeterlikleriyle ilgili ve eğitmenlerin katıldıkları eğitim programlarına ilişkin görüşleri hakkında verileri toplamak üzere geliştirilen likert tipi ölçek sorularından oluşmuştur. Bu noktada Avrupa Komisyonu“Support and Advanced Learning and Training Opportunities”(SALTO) Eğitim ve İşbirliği Kaynak Merkezi tarafından uluslararası düzeyde çalışan eğitmenlerin yeterliklerine yönelik geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Sonuç olarak, eğitmenliğin daha çok 20-39 yaş arasındaki kişilerin yaptığı bir meslek olduğu, eğitmen sayısının gün geçtikçe artmasının alanın tanınırlığına ilişkin önemli katkıları olmasına rağmen meslek haline gelmesine oldukça az katkı sağladığı, eğitmenlerin kavramlar üzerine eğitim almalarına rağmen andragojik açıdan ek öğrenmelere ihtiyaçları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the qualifications of the trainers involved in trainings for young adults in Turkey and their opinions on trainers training programs. In this way, demographic characteristics (age, gender, marital status, educational status, job/profession, experience) of the trainers participating in the research, their opinions about the content of the trainings they involved, what qualifications they have and what qualifications they need to improve were studied. In this context, data from 188 trainers were collected. The data collection tool of the research consists of a questionnaire. Descriptive statistics were used, frequency distribution tables were constructed and the central tendencies, distribution measures and percentages were calculated. Besides, the data obtained through the questionnaire was analyzed by classifying it in the context of the sub-questions of the research. The questionnaire consists of two parts. In the first part, questions were raised to collect demographic data on trainers to reveal the profile of youth trainers and these were collected under the title of personal identity information. The second part consists of Likert-type scale questions developed to collect data on the qualifications of the youth trainers in the context of adult education and on their views about training programs attended by trainers. At this point, the scale developed by the European Commission SALTO Training and Cooperation Resource Center to determine the competences of the international trainers was used. In conclusion, it was found that training is a profession that people mostly between the ages of 20 and 39 occupied with; although the number of trainers is increasing day by day if offers considerable contributions to the recognition of the area, but it contributes quite a little to its becoming a profession; despite the trainers are trained on concepts, they need additional learning from the andragogic point of view.