Yerel koordinat sistemindeki 2B haritalar kullanılarak 3B kadastral pafta üretimi
3D cadastral map sheet production by utilization of 2D maps in local coordinate systems
  1. Tez No: 511274
  2. Yazar: AHMET EMİN GÜLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Mülkiyet, insanların yerleşim yeri ihtiyacı, yaşadığı yeri sahiplenme ihtiyacı, sahiplendiği yeri koruma ve gelecek nesillere aktarma bırakma ihtiyacı hayati derecede öneme sahiptir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte mülkiyet ve mülkiyet ile ilgili sorunlar çok kısa sürede çözümlenebilmektedir. Kişilerin sahip oldukları taşınmaz mal mülkiyetleri ile ilgili resmi kayıt tutma, sınırlarını korunması açısından mülkiyet haritaları ve hâlihazır haritalar üretilmektedir. Hâlihazır haritalar ve mülkiyet haritaları bir birinden farklı zamanlarda, farklı kişi ve kurumlar tarafından birbirinden bağımsız olarak üretilmiştir. Yerleşim yerlerinin gelişmesi, büyümesi ve planlı yapılaşma ihtiyacından dolayı bu haritaların beraber kullanılma ihtiyacı doğmuştur. Ancak bu haritaların bir biri ile çakıştırılması ve beraber kullanılması herhangi bir teknik çalışma yapmadan mümkün değildir. Bu kapsamda yersel ve klasik yöntemlerle üretilmiş, yerel koordinat sisteminde olan hâlihazır haritaların günümüzdeki geçerliliği incelenmiştir. Bu haritalardan günümüz teknolojisini kullanarak faydalanmak istenildiğinde yapılacak çalışmalar anlatılmıştır. Elde edilen sonuçların değerlendirmesi de yapılmıştır. Elde edilen sonuç verilere yeni bilgiler eklenerek yeni veriler de elde edilmeye çalışılmıştır. Hâlihazır haritaların üzerindeki yükseklik bilgisi kullanılarak kadastral mülkiyet haritaları yükseklik bilgisi kazandırılarak 3 boyutlu hale getirilmiştir. Ülkemizde halen geçerliliğini koruyan 3402 sayılı kadastro kanununda kadastral mülkiyet haritalarının 3 boyutlu olması gerektiğinden bahsetmektedir. Ancak birçok kadastral mülkiyet haritasının üçüncü boyut bilgisi olan Z koordinatı yoktur. Bu çalışma sayesinde kadastral mülkiyet haritasına daha önce yapılmış olan çalışmalarla nasıl 3 boyut kazandırılabileceğine bir örnek olacaktır. Kadastral mülkiyet haritalarına üçüncü boyut kazandırabilmek için bilgisayar ortamında sayısal halde bulunmayan hâlihazır haritaların nasıl bilgisayar ortamına aktarılarak sayısallaştırıldığı anlatılmıştır. Sayısal hale gelen haritaların günümüzde kullanılan ITRF koordinat sistemine dönüşüm çalışmalarından da bahsedilmiştir. Raster haritaların dönüşümünde afin dönüşümü sayısal haritaların dönüşümünde ise helmert dönüşümü kullanılmıştır. Böylece afin ve helmert dönüşüm yöntemlerinin de bir uygulaması yapılmıştır. Helmert dönüşüm çalışmaları için arazi çalışmaları yapılmıştır. Arazide uzun yıllar önce tesisi edilen nirengi ve poligonlar bulunmuş, ITRF koordinat sisteminde yeni koordinat ölçümleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda yıllar önce üretilen hâlihazır haritalar ve kadastral haritalar kullanılarak 3 boyutlu ITRF koordinat sisteminde cm hassasiyetinde yeni bir harita elde edilmiştir. Elde edilen bu haritalar mekânsal bilgi sisteminin altlık oluşturulacaktır. Yeni yapılacak mekânsal bilgi sistemlerinin kurulmasında ve tasarımında fikir verip edinilen tecrübe sayesinde daha güçlü bir mekânsal bilgi sistemi üretilebilecektir. Ayrıca bu sonuç ürün büyük endüstriyel yapılar, su yapıları ve taban alanı büyük yapı çalışmaları hariç diğer 3 boyut çalışmalarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The ownership, the settlement need of people, the need to own the place of residence, the propensity to protect the place of ownership and the propensity to transfer it to the future generations are vital. With the technological developments in recent years, property problems can be solved in a short time. Property maps and base maps are produced in order to keep the official records of the real estate properties and to protect the land boundaries. Current maps and property maps are produced independently from each other by different people and institutions at different times. The development and the growth of the settlements, and the need for planned settlements have created the need for collective usage of these maps. However, the creation of map overlays or the collective usage of these maps are not possible to put into practice without any technical study. Whitin this scope, the current validity of the base maps which are in the local coordinate system and produced by the local and classical methods is examined. When it is desired to utilize these maps by using today's technology, studies to be done with these maps are explained. Evaluation of the results obtained has also been made. New results have been added to the obtained results and also new data have been tried to be obtained. Using the height information on the base maps, height informations are added to cadastral property maps and cadastral property maps are converted to three dimensional maps. The Cadastral Law No 3402, which still maintains its validity in our country, mentions that cadastral property maps must be three dimensional. However, many cadastral property maps have no Z coordinate, which is the third dimensional information. This work will be an example of how three dimensions can be gained with previous studies on cadastral property map. In order to gain a third dimension to cadastral property maps, it is explained how the base maps which are not in digital form in the computer environment are transferred to the computer environment and digitized. The ITRF coordinate system conversion studies of the digitized maps have been also mentioned. Affine transformation is used for the conversion of raster maps, and helmert transformation is used for the transformation of digital maps, Thus, an application of the affine and helmert conversion methods was done. Land studies have been done for Helmert conversion studies. Triangulation points and polygons that were built many years ago were found in the area, and new coordinate measurements were made in the ITRF coordinate system. As a result of the studies done, a new map with cm precision in 3D ITRF coordinate system has been obtained by using the base maps and cadastral maps produced years ago. This outcome can be used in other 3 dimensional studies except for large industrial structures, water structures and large building works with large floor area.