Jeodezik yükseklik sistemleri üzerine bir araştırma
An Investigation on the geodetic height systems
- Tez No: 85117
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İstasyon noktalan yüksekliklerinin belirlenmesinde, uygulanan değişik jeodezik teknolojiler, farklı yükseklik sistemlerinin oluşmasını sağlamışlardır. Geometrik nivelman sistemi, noktaların ortometrik, dinamik ve normal yükseklikleri elde etmede kullanılırken, uydu sistemleri de noktaların elipsoidal yükseklikleri elde etmede kullanılmaktadır. İyi tanımlanmış, teorik ve pratik ihtiyacı karşılayabilecek yükseklikleri elde edebilmek için yerel yükseklik ölçülerine gravite alanının etkisinin de hesaba katılması gerekmektedir. Geometrik nivelman tekniğinde buna ortometrik düzeltme denilmekte ve gravite ölçüleri ile sayısal yükseklik modeli verilerine gereksinim duyar. Uydu ölçmelerinin sonuçlan, uydu yörüngelerinin bozulması dışında, dünyanın gravite alanından bağımsızdır. Uydu ölçmeleriyle, istasyon noktalarının jeosentrik kartezyen koordinattan elde edilir. Ancak, bu kartezyen koordinatların kullanılabilmesi için Ulusal Koordinat Sistemine dönüştürülmesi gerekmektedir. Bunun en basit yolu, yatay konum ve yüksekliği birlikte dönüştürmektir. Dönüşüm parametrelerinin hesaplanabilmesi için dayanak noktalarının Ulusal Koordinat Sistemindeki koordinatları, elipsoidal yükseklikler cinsinden bilinmesi ve hassas yerel bir jeoidin biliniyor olması gerekmektedir. Dayanak noktalarının jeoid ondülasyonlannın belirli olması, bir yandan dönüşüm parametrelerinin hesabını kolaylaştırırken, diğer yandan GPS ölçüleri, bilinen dönüşüm parametreleri yardımıyla, yerel hassas jeoidin hesabında kullanılabilen, jeoid ondülasyonlannın hesabında da kullanılabilmektedirler. Bu kapsamda dönüşüm ilişkileri jeoidden bağımsız değildir. İşlemler iteratif olarak yürütülmelidir. Bu çalışma, değişik yükseklik sistemleri arasındaki ilişkileri ele alarak gelişen uydu (GPS) teknikleri ışığında bu yükseklik sistemlerinin durumlarını incelemektedir. Anahtar Sözcükler : Yükseklik Sistemi, Ortometrik Yükseklik, Elipsoidal Yükseklik, Düşey Datum, Jeoid Modeli, GPS, Jeopotansiyel Yükseklik, Gravite, Jeoid Ondülasyonu. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The different geodetic technologies which are applied in the determination of heights provide system - specific types of heights. Levelling yields orthometric, dynamic and normal heights. Satellite techniques provide ellipsoidal heights. To get well defined and useful heights, the influence of the gravity field on terrestrial height measurements has to be taken into account. For levelling, this is first of all the orthometric correction, for which gravity measurements and a digital terrain model are needed. The results of satellite surveying are - besides of disturbances of the orbits - independant of the Earth's gravity field. They produce geocentric cartesian coordinates, for the use of which in land surveying the transformation relations between the satellite system and the terrestrial system of the country have to be known. The easiest way to realise the transformation is to do it in geocentric coordinates for the horizontal position and the height together. To copute the transformation parameters, the national coordinates of the base points have to be known in terms of ellipsoidal heights. They are available by terrestrial means only with the knowledge of the geoid undulations. Thus, a very accurate local geoid has to be known. On the one hand, geoid undulations have to be given at the base points to be able to copute the transformation parameters, on the other hand, GPS measurements produce via the known transformation relations geoid undulations, that can be used for an improved geoid determination. This means, the transformation relations are not independant of the geoid. One has to advance iteratively. The presented work treats the relations between the different height systems and then- rank considering an increasing progress of satellite (GPS) techniques. Key Words : Height System, Orthometric Height, Ellipsoidal Height, Vertical Datum, Geoid Model, GPS, Geopotential Number, Gravity, Geoid Undulation IX