Resmi tatil dönemlerinde meydana gelen trafik kaza kara noktalarının irdelenmesi
Investigation of the traffic accident hotspots during the official national holiday periods
  1. Tez No: 511273
  2. Yazar: RİFAT OĞUZ DEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER BAYBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Trafik, Geodesy and Photogrammetry, Traffic
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe karayolu güvenliğinin problem haline geldiği ve trafik kazalarında her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği görülmektedir. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yayımladığı 2010 yılı durum raporuna göre, bayram tatili dönemlerinde trafik kazalarının arttığı, bu dönemlerde günlük trafik kaza sayılarında 1,5 kata kadar varan artışlar olduğu belirtilmektedir. Buradan hareketle bu tez çalışması kapsamında ülkemizde resmî tatil dönemlerinin trafik kaza sayılarına etkilerinin belirlenmesi ve bu dönemlerde kaza kara noktalarının nereler olduğunun tespit edilmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasında Karayolları Genel Müdürlüğü'nden (KGM) temin edilen 2005-2013 yılları arasında meydana gelen yaklaşık 300 bin trafik kaza verisi ile 2408 adet devlet yolu verisi kullanılmış, trafik kazalarına ait veriler üzerinde zamansal ve mekânsal istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Zamansal analizler sonucunda trafik kaza sayılarında istatistiksel olarak anlamlı artış olan tatil dönemleri belirlenmiş ve bu dönemlere ilişkin trafik kazaların yoğunlaştığı yerler incelenmiştir. Mekânsal analiz yöntemleriyle tehlikeli bölgelerin bulunduğu konumlar tespit edilmiş, 2005-2013 yılları arasında aynı konumlarda meydana gelen trafik kazalarının bulunması amacıyla tekrarlılık analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, resmi tatil dönemlerinde trafik kaza sayılarında diğer günlere göre istatistiksel olarak anlamlı artış olduğu ve devlet yollarının birer km'lik segmentlere ayrılması sonucu elde edilen 75024 segment içinden, farklı resmi tatil dönemlerinde toplam 156 segmentin kullanılan yöntem doğrultusunda kaza kara noktası olduğu yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every year in traffic accidents thousands of people lost their lives due to the increasing of the road safety problems day by day in our country just like as in the whole world. According to the Turkish Statistics Institute published the report in 2010; traffic accidents have increased during the festive holiday period which is stated that the number of accidents in daily traffic increases of up to 1.5 times. Hence, in order to determine the effects of the official holiday periods on the traffic accident numbers in our country and to determine the locations of the accident hotspots during these periods have been carried out in this thesis study of scope. In the thesis study, temporal and spatial statistical analysis were carried out on the traffic accidents data which obtained between 2005 and 2013 from the General Directorate of Highways (KGM) and approximately 300 thousand road traffic accidents were investigated. As a result of the temporal analysis, holiday periods with a statistically significant increase in the number of traffic accidents were determined and as regard to these places where traffic accidents were became dense were examined. Zones where dangerous areas are located by means of spatial analysis were determined and repetitive analysis were carried out in order to find traffic accidents in same locations between 2005 and 2013. As a result of the research, it was adjudged that there was a statistically significant increase in the number of traffic accidents and that there was a total of 75024 segments obtained by dividing state roads into one-kilometer segments and there were traffic accidents hotspots in a total of 156 segments in different offcial holiday periods by proposed method.