Tedarik zinciri yönetimindeki anlaşmaların bulanık ortamda incelenmesi
Analysis of supply chain contracts under fuzzy environment
- Tez No: 511276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TORUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tedarik zincirlerinde tedarikçi, perakendeci, dağıtıcı vb. olmak üzere birden çok üye bulunmaktadır ve tedarik zincirlerinde yer alan bu üyelerin her birinin farklı hedefleri bulunmaktadır. Tedarik zinciri üyelerinin farklı hedeflerinin bulunması; bu üyeler arasındaki koordinasyonun sağlanmasını gerektirmektedir. Bu koordinasyonu sağlamak amacıyla; tedarik zinciri üyeleri kendi aralarında tedarik zinciri sözleşmeleri yapmaktadırlar. Çalışmada literatürde karşılaşılan tedarik zinciri sözleşmelerinden toptan satış fiyatı sözleşmesi, geri satın alma sözleşmesi ve kar paylaşım sözleşmesi üzerine analizler yapılmaktadır. Tedarik zincirlerinin tasarımı ve planlanması sırasında tedarik zinciri parametrelerinin bir ya da bir kaçı belirsizlik içerebilmektedir. Bu belirsizlik ortamında; tedarik zinciri koordinasyonu daha da zorlaşmaktadır. Bu koordinasyonu sağlamak amacıyla geleneksel tedarik zinciri modellerinde olasılık teorisi ve dağılımları yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak yeterli verinin bulunmaması ve muğlaklığın söz konusu olduğu durumlarda olasılık teorisi ve dağılımları yetersiz kalmakta ve yerini alternatif bir teori olan bulanık küme teorisine bırakmaktadır. Çalışmada literatüre katkı sağlaması amacıyla bulanık küme teorisi ve tedarik zinciri sözleşmeleri kombinasyonu üzerine analizler yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In supply chains; there are multiple members such as supplier, retailer, distributor, etc. and each of these members in the supply chain has different objectives. Because of different objectives of supply chain members, coordination between these members is required. In order to provide this coordination; supply chain members make supply chain contracts among themselves. This study analyzes the wholesale price contract, the buyback contract and the revenue sharing contract from the supply chain contracts in the literature. During the design and planning of supply chains, one or more of the supply chain parameters may contain uncertainty. It is even more difficult to coordinate the supply chain members under uncertainty. In order to achieve this coordination, probability theory and distributions are widely used in traditional supply chain models. However, in the absence of sufficient data and uncertainty, probability theory and distributions are inadequate and leave their place to an alternative theory, the fuzzy set theory. It is aimed to analyse the combination of fuzzy set theory and supply chain contracts in order to make literature contribution in this study.