Yüksek miyopili hastalarda iris kıskaçlı fakik ön kamara lens implantasyonu sonuçlarımız
Anterior chamber iris-claw phakic intraocular lens implantation in patients with high myopia
- Tez No: 511277
- Danışmanlar: DR. ALPER AĞCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Yüksek dioptrili miyopisi olan hastalarda uyguladığımız iris kıskaçlı fakik ön kamara lensi sonuçlarını değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bakanlığı Prof.Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde Ağustos 2010 - Ağustos 2012 tarihleri arasında yüksek miyopi tanısıyla ön kamara fakik göz içi lensi (Artisan) implantasyonu yapılan 52 hastanın 78 gözü değerlendirilmeye alındı. Hastaların yasları 18 ile 44 yıl arasında (ortalama 30,1 ± 7,1 ) ve 30'u (% 57) kadın, 22'si (% 43) erkek idi. Hastaların takip süreleri 24 aydı. Ameliyat sonrası hastalar refraksiyon değerleri, görme keskinliği, endotel hücre sayıları ve gelişen komplikasyonlar açısından değerlendirildi. BULGULAR: Ameliyat sonrası son muayenelerinde ortalama sferik değerleri -0.30 ± 0,5 D (-1.00 D ile +0.50 arası), ortalama sferik esdeğerleri -0,9 ± 0,6 D ( -1,75 D ile +0,12 D arası) olarak saptandı. Ameliyat sonrası 24. ayda düzeltilmemiş uzak görme keskinliği snellen sırası olarak ortalama 0.65 ± 0.20, düzeltilmis en iyi görme keskinliği ise ortalama 0.75 ± 0.19 olarak saptandı. Ameliyat sonrası 24.ayda santral korneal endotel sayı ortalaması 2668± 265 hc/mm² (2216 ile 3232 hc/mm² arası), santral endotel hücre kaybı oranı ise % 7,0 olarak bulundu. Preoperatif, intraoperatif ve erken postoperatif dönemde hiçbir hastada komplikasyon gelismezken, geç postoperatif dönemde 5 gözde pigment dispersiyonu, 2 gözde glokom izlendi. SONUÇ: Yüksek miyopisi olan hastalarda uyguladığımız iris kıskaçlı fakik ön kamara lensi ile refraksiyon, görme keskinliği ve hasta konforu açısından oldukça tatminkar sonuçlar alındı. Fakat endotele uzun dönemdeki etkisi nedeniyle hasta seçimi dikkatli yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Evaluate results of phakic intraocular lens implantation in surgical treatment of myopia. MATERIAL AND METHODS: Seventy-eight eyes of 52 patients who underwent anterior chamber phakic intraocular lens (Artisan) implantation for surgical treatment of high myopia in Prof.Dr. N. Reşat Belger Beyoglu Training and Research Hospital between August 2010- August 2012 were included in this study. The patient age ranged from 18 to 44 (mean 30,1 ± 7,1). Thirty (57%) of the patients were female, and 22 (43%) were male. Follow-up was 24 months. Postoperative refractive results, visual acuity, endothelial cell density and complications were evaluated. RESULTS: At the last postoperative visit, mean spherical refraction and mean spherical equivalent refraction were -0.30 ± 0.5 D (Range -1.00 D to +0.50 D) and -0.9 ± 0.6 D ( Range -1.75 D to +0,12 D), respectively. At postoperative 24 months, mean uncorrected distance visual acuity and mean corrected distance visual acuity were 0.65 ± 0.20 and 0.75 ± 0.19, respectively. At postoperative 24 months, central endothelial cell density and central endothelial cell density loss were 2668± 265 hc/mm² (Range 2216 to 3232 cells/mm²) and % 7.0, respectively. No serious complications occured in preoperative, intraoperative and early postoperative period. Pigment dispersion occured in 5 eyes and gloucoma occured in 2 eyes in late postoperative period. CONCLUSION: Implantation of iris-claw phakic anterior chamber lenses results in favorable refractive and visual results. Careful patient selection is very important becouse of its potential endothelial effects in long term.