Mali kurallar-makroekonomik performans ilişkisi: Seçilmiş ülke analizleri
Fiscal rules-macroeconomic performance relevance: Selected country analysis
- Tez No: 511328
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede özellikle 1980'li yıllardan itibaren bütçe açıklarının artması, kamu borçlarının boyutlarını genişleterek mali disiplinin ve makroekonomik istikrarın bozulmasına neden olmuştur. Bu gelişmeler sonrasında, mali disiplinin sağlanması, maliye politikasında öngörülebilirliğin artırılması ve makroekonomik istikrarın sağlanması amacıyla birçok ülkede mali kural uygulamaları hızla yaygınlık kazanmıştır. Mali kural uygulayan ülke sayısının giderek artmasında iki unsur ön plana çıkmaktadır. Bunlardan ilki, mali kural uygulayan ülkelerde mali disiplinin sağlanması ve sürdürülmesi yolunda önemli başarılar elde edilmiş olmasıdır. İkincisi ise, mali kural uygulayan ülkelerde makroekonomik performansın olumlu etkilendiği görüşünün giderek yaygınlaşmasıdır. Bu bakımdan çalışmada, seçilmiş ülke deneyimleri ışığında mali kural uygulamalarının mali disiplinin sağlanması ve sürdürülmesinde yararlı olduğu tezi kanıtlanmaya çalışılmış ve mali kural uygulamalarının makroekonomik performans üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, mali kuralların kavramsal ve kuramsal çerçevesi ele alınmıştır. İkinci bölümde, mali kuralların mali disiplinin sağlanması ve sürdürülmesinde yararlı olduğu tezi, seçilmiş ülke deneyimleri ışığında kanıtlanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, mali kurallar-makroekonomik performans ilişkisi seçilmiş ülkeler üzerinden ekonometrik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing budget deficits, particularly in the developed and developing countries since the 1980s, has worsened fiscal discipline and macroeconomic stability by expanding the scope of public debt. Following these developments, fiscal rule implementations in many countries have become rapidly widespread in order to ensure fiscal discipline, increase fiscal policy predictability and ensure macroeconomic stability. Two factors are at the forefront in the increasing number of countries implementing fiscal rules. The first is that significant achievements have been achieved in the direction of ensuring and sustaining fiscal discipline in countries that implement fiscal rules. The second is that it is increasingly widespread that macroeconomic performance is positively affected in countries that implement fiscal rules. In this regard, it is tried in this study to prove that fiscal rule practices in the light of experience of selected countries are beneficial in maintaining and sustaining fiscal discipline, and examined the impact of fiscal rule applications on macroeconomic performance. The study consists of three parts. In the first part, the conceptual and theoretical framework of the fiscal rules is considered. In the second part, the thesis that fiscal rules are useful in maintaining and sustaining fiscal discipline has been tried to be proven in the light of selected country experiences. In the third chapter, the relation between fiscal rules and macroeconomic performance is evaluated by econometric analysis over selected countries.