The impact of fiscal rules and fiscal councils on fiscal performance: EU countries
AB ülkelerinde mali kuralların ve mali konseylerin mali performans üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 818004
  2. Yazar: EMİNE KEPEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bütçe ve Mali Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Maliye politikasına depresyon veya durgunluk için bir çare olarak ortaya çıkan Keynesyen yaklaşım çerçevesinde 1930'lu yıllardan itibaren uygulanan iradi maliye politikaları, 1980'li yıllardan itibaren bütçe açıklarının ve borç stoklarının artmasına neden olmuştur. Yaşanan makroekonomik istikrarsızlığın ve mali disiplindeki bozulmanın önlenebilmesi amacıyla kalıcı çözüm arayan ülkelerde ilk olarak mali kurallar ardından mali konseyler ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Bu tezde, temel amaçları makroekonomik istikrarı, mali disiplini ve kamu maliyesindeki etkinliği sağlamak ve mali performansı iyileştirmek olan mali kural ve konseylerin mali performans üzerindeki etkisi analiz edilmektedir. Bu amaçla, mali kural indeks değeri, mali konsey kukla değişkenleri ve mali konseylerle desteklenen mali kuralları temsil eden etkileşimli terimlerin birincil bütçe dengesi üzerindeki etkisi incelenmektedir. Mali kuralların ve konseylerin hedeflenen amaçlara ulaşmada etkili olup olmadığı ve bu etkilerin kriz öncesi ve sonrası dönemde farklılaşıp farklılaşmadığı çalışmanın temel araştırma sorularını oluşturmaktadır. Bu kapsamda 28 AB ülkesini kapsayan çalışmada 1996-2008 ve 2009-2019 arası dönemler için karşılaştırılmalı bir dinamik panel veri analizi yapılmaktadır. Çalışmanın özgün yönleri mali konseylerin görev ayrımlarının dikkate alınması, etkileşimli terimlerin analize dahil edilmesi ve kriz öncesi ve sonrası karşılaştırmalı bir analiz yapılmasıdır. Sistem Genelleştirilmiş Momentler Metodunun kullanıldığı model sonuçlarına göre, mali kuralların her iki dönemde de mali performansı iyileştirdiği görülmektedir. Ancak mali konseylerin görev ayrımı dikkate alındığında her mali konseyin mali performansı iyileştirmede istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı görülmektedir. Etkileşimli terimlerin ise her iki dönemde de mali performansı iyileştirdiği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Discretionary fiscal policies implemented onwards the 1930s within the framework of the Keynesian approach to fiscal policy, which emerged as a remedy for depression or stagnation, have led to an increase in budget deficits and debt stocks since the 1980s. In countries seeking permanent solutions to prevent macroeconomic instability and deterioration in fiscal discipline, fiscal rules and then fiscal councils emerged and became widespread. In this thesis, the effect of fiscal rules and councils, whose main objectives are to ensure macroeconomic stability, fiscal discipline, and efficiency in public finance and to improve fiscal performance, on fiscal performance is analyzed. For this purpose, the effect of fiscal rule index value, fiscal council dummy variables, and interaction terms representing fiscal rules supported by fiscal councils on the primary budget balance is examined. The study's main research questions are whether fiscal rules and councils effectively achieve the specified objectives and whether these effects differ in pre- and post-crisis periods. In this context, a comparative dynamic panel data analysis is carried out between 1996-2008 and 2009-2019 in the study covering 28 EU countries. The distinctive aspects of the study are the consideration of the separation of remits of the fiscal councils, the inclusion of interaction terms in the analysis, and the comparative analysis before and after the crisis. According to the results of the model using the System Generalized Method of Moments, it is seen that the fiscal rules improved the fiscal performance in both periods. However, each fiscal council does not have a statistically significant effect on improving fiscal performance, given the separation of fiscal council remits. Furthermore, it is concluded that interaction terms improve fiscal performance in both periods.