Building İdentities with Kunstler in Winterson's Art and Lies and Allende's Paula
Winterson'ın art and lies ve Allende'nin Paula romanlarında resim ve yazınla oluşturulan kimlikler
  1. Tez No: 511341
  2. Yazar: MELTEM CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, Jeanette Winterson'un Art and Lies (Sanat ve Yalanlar) ve Isabel Allende'nin Paula adlı eserlerini inceleyerek yeni bir edebi tür olan Feminist Kunstlerroman'ı ortaya koymak kadınının sanatçı olarak kendini gerçekleştirmesinin ve sanat yoluyla kendi öz benliğini keşfetmesinin izini sürmektir. Her iki eser de sanatı, kadın sanatçının kimliğinin bir parçası ve susturulmuş sesini duyurmak için bir yol olarak öne sürer. Dolayısıyla, sanat; kendini iyileştirme, kabullenme, yaşamın kutsanışı ve umuda eşdeğer bir güç olarak resmedilir. Geleneksel cinsiyet rollerini reddeden kadınları birer birey olarak öne çıkaran bu edebi tür, sanatı öz olumlama ve kendini keşfetmek için bir araç olarak sunmasının yanı sıra, susturulmuş kadın benliğini, sanatsal dehasını ve yok sayılmış kadın topluluklarının sesini duyurmak ve son olarak sosyal değişim için bir araç olarak tanımlar. Sanatın gücünden yola çıkarak, Winterson ve Allende ilgili eserlerinde, kadının yaratıcılığını yalnızca bir direniş şekli olarak değil, aynı zaman da farklı etnik kökeni, sosyal sınıfı ve cinsel kimliği sebebiyle ötekileştirilen kadının varlığının tanınması için açık bir çaba olarak ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to introduce a contemporary genre; the Feminist Kunstlerroman through the analysis of Jeanette Winterson's Art and Lies and Isabel Allende's Paula and trace the artistic self-fulfilment and the self-realization of the female artist via art. Both works put forward female art as a part of the identity of the artist-protagonist and a medium to speak her silenced voice. Hence, art is represented as a force that stands for self-healing, self-affirmation, celebration of life and hope. Highlighting women as individuals refuting the traditional gender roles, the genre defines art as a means of self-discovery; a vehicle for voicing the silenced female self, artistic genius and the ignored female communities; and lastly a tool for social change. Regarding the power of art, Winterson and Allende in their particular works assert the artistic creativity of women as a way of resistance and an overt attempt for the recognition of the marginalized women due to their marginalized ethnic background, social class or sexual identity.