Medenî Usûl Hukukunda aslî müdahale
Principal intervention in Civil Procedure Law
  1. Tez No: 511389
  2. Yazar: İSMET MAZLUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE KURT KONCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Görülmekte olan yargılamanın tarafı dışındaki üçüncü kişinin, yargılamaya müdahalesi, Hukuk Muhakemeleri Kanunu içinde bazı kurumlar sayesinde mümkün olabilmektedir. Aslî müdahale kurumu, bunlardan biri olarak yargılama hukukunda yer alır. 2011 yılında yürürlüğe giren 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile aslî müdahale kurumu, ilk kez başlı başına bir kanun hükmünde düzenlenmiştir (HMK m. 65). Kurumun başlı başına bir kanun hükmü ile düzenlenmiş olması, kanun koyucunun aslî müdahaleye verdiği önemi göstermektedir. Aslî müdahale kurumunun esasını oluşturan aslî müdahale davası, üçüncü kişi tarafından, görülmekte olan yargılamanın taraflarına karşı açılan ayrı bir davadır. Aslî müdahale davası, görülmekte olan yargılamadan ayrı bir dava olarak açılmış bulunsa da, aslî müdahale davasının ve görülmekte olan yargılamanın konusunu oluşturan hak veya şey, görülmekte olan yargılamanın konusu ile aynıdır. Bir başka ifadeyle, üçüncü kişi, bir dava açmak suretiyle, görülmekte olan yargılamanın konusu olan hak veya şey üzerinde bir hak iddiasında bulunmaktadır. İşte, üçüncü kişi, aslî müdahale kurumu sayesinde, tarafı olmadığı bir yargılamanın konusu olan hak veya şey üzerinde, bir hak iddiasında bulunabilme imkânı kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The intervention of the third party outside the trial is possible through some institutions in the Law of Civil Procedure. The principal institution of intervention, as one of them, is involved in the law of jurisdiction. Law Number 6100, which entered into force in 2011, and the Actual Intervention Authority were organized for the first time under a law on their own (HMK Article 65). The fact that the institution is regulated by a provision of law on its own shows the importance of the lawmaker to the fundamental intervention. The original intervention case, which constitutes the basis of the original intervention agency, is a separate act brought against the parties to the judicial proceedings by the third party. Although the original intervention case is opened as a separate case from the trial in question, the right or thing constituting the subject of the original intervention case and the trial being judged is the same as the case of the ongoing trial. In other words, the third person, in the course of filing a lawsuit, has a right to a right or thing on the subject of the judgment in question. Here, the third person, through the institution of fundamental interference, is able to claim a right on the right or thing of a judgment which is not a party.