Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru ve kararların Medenî Usûl Hukukuna etkileri
Individual application to the Constitutional Court and the effects of decisions on Civil Procedure Law
  1. Tez No: 767878
  2. Yazar: MEHMET EMİN ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HAKAN PEKCANITEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 725
Özet
Bireysel başvuru yolu ile temel haklarının kamu gücü tarafından ihlâl edildiği iddiasında olan kişilere, bu iddialarını Anayasa Mahkemesi önünde ileri sürebilme imkânı tanınmış olup bu yolun kabulü ile birlikte anayasa yargısı ile medenî yargı arasındaki etkileşim yoğunlaşmıştır. Medenî usûl hukuku çerçevesinden bireysel başvuru yolu, temel haklarının medenî yargıda yer alan mahkemeler tarafından ihlâl edildiği iddiasında olan kişilere bu iddialarını doğrudan Anayasa Mahkemesi önünde ileri sürebilme imkânı tanımaktadır. Medenî usûl hukuku açısından bakıldığında bireysel başvuru yolunun konusu, medenî yargıda yer alan mahkemelerin bireysel başvuru kapsamında olan temel hakları ihlâl eden işlemleri, ihmâlleri ve özellikle kararlarıdır. Bireysel başvuru yolunun iki temel fonksiyonu bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişilerin temel haklarının korunması iken ikinci fonksiyon ise objektif anayasa hukukunun korunması, yorumlanması ve geliştirilmesidir. İlk fonksiyon sübjektif işlev, ikinci fonksiyon ise objektif işlev olarak da ifade edilmektedir. Bireysel başvuru yolunun hukukî niteliği konusunda doktrinde görüş birliği bulunmamaktadır. Çoğunlukla, bireysel başvuru yolunun temel hakların korunması için öngörülen bir hukukî çare olduğu kabul edilmektedir. Mukayeseli hukukta bireysel başvuru yolu çok farklı şekillerde düzenlenmiştir. Almanya'da anayasa şikâyetinin kapsamı oldukça geniş olup bu kapsama yasama, yürütme ve yargı işlemleri girmektedir. İsviçre'de de ikincil anayasa şikâyeti olarak anılan geniş kapsamlı bir anayasa şikâyeti müessesesi vardır. Belçika'da yalnızca bazı düzenleyici işlemler bakımından bireysel başvuru benzeri bir mekanizma öngörülmüş olmakla birlikte, medenî yargı kararları üzerine bu yola müracaat mümkün değildir. Avusturya'da ise idare mahkemelerinin kararlarına karşı anayasa şikâyetine müracaat edilebilmektedir. Medenî usûl hukuku çerçevesinden bakıldığında bireysel başvurunun temel konusu kesin hükümlerdir. Ara kararları, geçici hukukî koruma kararları ve çekişmesiz yargıda verilen kararlara karşı kural olarak bireysel başvuru yoluna müracaat edilemez. Ancak özel bazı koşulların varlığı hâlinde bu kararlar da istisnaen bireysel başvuru yolunun konusu olabilirler. Alternatif uyuşmazlık çözümü süreçlerinde vuku bulan ihlâller ile yabancılık unsuru barındıran yargılamalarda ortaya çıkan ihlâller, ihlâlin kamu gücüne atfedilebileceği bir mahiyete büründüğü takdirde bireysel başvuru yolunun konusu olabilir. Başvurucuya ilişkin kavram ve müesseseler bireysel başvuru sürecinde ve medenî usûl hukukunda farklı şekillerde ifade edilmektedir. Bu çerçevede başvurucu olabilme ehliyeti, başvuru ehliyeti, başvuru yetkisi ve mağdur sıfatı; anlamları ve sınırları açık şekilde çizilmesi gereken kavramlardır. Keza başvuru arkadaşlığı, başvurucu değişikliği ve başvurucunun temsilinin gösterdiği özellikler de incelenmelidir. Davanın tarafları bireysel başvuru yoluna müracaat edebilirler. Taraflar dışında; çekişmesiz yargıda ilgililer, geçici hukukî koruma talep eden ve aleyhine geçici hukukî koruma talep edilen kişiler, dava yetkini, aslî müdahil, fer'i müdahil, davanın ihbar edildiği kişi, yargılamaya katılan diğer kişiler ve yargılama neticesinden etkilenen üçüncü kişiler bakımından da bireysel başvuru yoluna müracaat imkânının değerlendirilmesi gerekir. Bireysel başvuru yoluna başvurulmuş olması, başvuruya konu olan kararın şeklî anlamda kesinleşmesine engel olmayacağı gibi kararın icrasını da durdurmaz. Bireysel başvuru yoluna müracaat edilebilmesi için yargılamanın iadesi yolunun tüketilmesine gerek bulunmamaktadır. Eş zamanlı olarak hem yargılamanın iadesine hem de bireysel başvuru yoluna müracaat edilip edilemeyeceği incelenmesi gereken bir meseledir. Bireysel başvuru sürecinin aşamalarına uygun olarak ön inceleme aşaması neticesinde, kabul edilebilirlik incelemesi neticesinde ve nihayet esas incelemesi neticesinde farklı türde kararlar ile karşılaşılacaktır. Ön inceleme neticesinde verilebilecek iki tür karar vardır. Bunlar idarî ret kararı ile başvurunun kabul edilebilirlik incelemesi yapılmak üzere komisyonlara sevk edilmesine ilişkin kararlardır. Bu iki ana karar tipi dışında bazı hâllerde başvurucuya eksiklikleri tamamlaması için süre verilmesi (eksiklik bildirimi) de söz konusu olabilmektedir. Başvurunun kabul edilebilirlik incelemesi yapılmak üzere komisyonlara sevk edilmesi hâlinde ise süreç, kabul edilebilirlik incelemesi ile devam etmektedir. Kabul edilebilirlik incelemesi prensip olarak komisyonlar tarafından yapılmakla beraber istisnaî hâllerde bu inceleme de bölümler tarafından yapılabilmektedir. Kabul edilebilirlik incelemesi neticesinde temelde iki tür karar verilebilir. Bu kararlar kabul edilebilirlik kararı ve kabul edilemezlik kararıdır. Öte yandan kabul edilebilirlik incelemesi neticesinde başvurunun reddi ve düşme kararları da verilebilecektir. Kabul edilebilirlik kriterleri başvurucu olabilme ehliyeti, başvuru ehliyeti, başvuru yetkisi, vekâlet ehliyeti (vekil ile temsil söz konusuysa), başvuru yollarının tüketilmiş olması, Anayasa Mahkemesi'nin yetkili olması, harcın ödenmiş olması, başvurunun başvuru usûlüne riayet edilerek yapılmış olması, başvuru süresine riayet edilmiş olması, anayasal önem veya kişisel önem taşıma ve açıkça dayanaktan yoksun olmamadır. Başvurunun kabul edilebilirlik koşullarından herhangi birini taşımadığının tespit edilmesi durumunda kabul edilemezlik kararı verilecektir. Başvuru hakkının kötüye kullanılmamış olması ve mükerrer başvuru bulunmaması ise kabul edilebilirlik kriterleri arasında sayılmamıştır. Başvuru yollarının tüketilmesi kriteri ve ikincillik prensibi bireysel başvuru yoluna karakterini veren kriterlerdendir. Şeklî ikincillik, başvurucunun yerel mahkeme kararına karşı mümkün olan tüm usûlî olanakları usûlüne uygun olarak tüketmesi manasına gelir. Maddî ikincillik ise anayasaya aykırılık iddiası ve bu iddiaya ilişkin vakıaların derece mahkemeleri önünde de ileri sürülmüş olması manasına gelir. Maddî ikincillik kriterinin katı şekilde uygulanmaması, bireysel başvuru yolunun yeni ve vatandaşların anayasal bilinç düzeyinin de gelişmekte olduğu sistemimizde daha uygun bir seçim olacaktır. Anayasa m. 148/3 hükmü gereği tüketilmesi gereken başvuru yolları olağan kanun yollarından ibarettir. Tüketilmesi gereken başvuru yolları yalnızca etkili başvuru yollarıdır. Açıkça dayanaktan yoksunluk da önemli bir kabul edilemezlik gerekçesidir. Başvurucunun ihlâl iddialarını kanıtlayamadığı (başvurunun temellendirilmemiş olduğu), iddialarının salt kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlara ilişkin olduğu, karmaşık veya zorlama şikâyetlerden ibaret olan ya da temel haklara yönelik bir müdahalenin olmadığı veya müdahalenin meşru olduğu açık olan başvurular açıkça dayanaktan yoksun kabul edilebilir. Bir diğer önemli kriter ise anayasal önem veya kişisel önem bulunmasıdır. Anayasal önem ve kişisel önem taşımayan başvurular kabul edilemez bulunacak; kişisel önem veya anayasal önem taşıyan başvurular ise bu kriteri sağlayacaktır. Kabul edilebilirlik kriterlerinin tamam olması hâlinde başvurunun kabul edilebilir olduğuna ve esas incelemesi için ilgili bölüme tevdi edilmesine karar verilecektir. Başvuru hakkının açıkça kötüye kullanılması ve mükerrer başvuru hâllerinde başvurunun reddine karar verilecektir. Bireysel başvuru prosedüründe talep üzerine veya re'sen geçici hukukî koruma kararları verilmesi mümkündür. Geçici hukukî koruma kararı verilebilecek hâller, verilebilecek geçici hukukî koruma kararları ve bu kararların etkileri, üzerinde durulması gereken meselelerdir. Bireysel başvuru yargılamasının asıl ve en önemli kısmı esas incelemesidir. Esas incelemesinin kapsamı ve sınırlarının ortaya konulması, derece mahkemeleri ile Anayasa Mahkemesi'nin yetki sınırlarının somutlaşması bakımından son derece önemlidir. Bireysel başvuru yolu bir kanun yolu değildir ve bu yolda, kanun yolu denetiminde incelenmesi gereken alelâde hukuka aykırılıklar incelenmeyecektir. En yoğun şekilde ihlâl edilen temel haklar adil yargılanma hakkı ve mülkiyet hakkı olduğundan, bireysel başvuru yolu çerçevesinden bu haklar üzerinde de durulması gereklidir. Esas incelemesi sonunda Anayasa Mahkemesi hak ihlâli olmadığına veya ihlâl bulunduğuna karar verecektir. İhlâl tespit edilirse Anayasa Mahkemesi giderim yöntemi olarak tazminata hükmedebilir, genel mahkemelerde dava açılması yolunu gösterebilir veya yeniden yargılama yapılmak üzere dosyayı ilgili mahkemeye gönderebilir. Keza bazı hâllerde düşme kararı verilecektir. Anayasa Mahkemesi, ihlâlin bir mahkeme kararından kaynaklandığını tespit ederse, ihlâli ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için yeniden yargılama yapmak üzere dosyayı ilgili mahkemeye gönderebilir. Ancak yeniden yargılama yapılmasında hukukî yarar bulunmadığı takdirde, başvurucu lehine uygun bir tazminata hükmedilebilir. Başvurucu lehine tazminata hükmedilebilmesi için başvurucunun bir zarara uğramış olması gerekmektedir. Ayrıca başvurucunun tazminat talebinde bulunması da icap etmektedir. Hükmedilecek tazminat, maddî veya manevî tazminat olabilir. Anayasa Mahkemesi kararlarında maddî tazminata hükmedilmesi oldukça nadirdir. Tazminat miktarının tespitinin daha ayrıntılı bir incelemeyi gerektirmesi hâlinde, Anayasa Mahkemesi bu konuyu kendisi karara bağlamaksızın, genel mahkemelerde dava açılması yolunu gösterebilir. Anayasa Mahkemesi'nin mümkün olduğu müddetçe tazminatı hesaplamasının daha hızlı ve etkili bir yol olduğu kuşkusuzdur. Pilot karar usûlü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi uygulamasında yıllardır uygulanan ve önemli avantajları olan bir usûldür. Bireysel başvuru yolunda özellikli bir prosedür olan pilot karar usûlü, bu usûlde verilebilecek kararlar ve bu kararların etkileri özel bir öneme sahiptir. Zira pilot karar usûlü yakın gelecekte, medenî usûl hukuku açısından yönlendirici olabilecek kararlarda kullanılabilecektir. Anayasa Mahkemesi kararlarına karşı başvurulabilecek başkaca bir iç hukuk mekanizması olmayıp bu kararlar verildiği anda şeklî anlamda kesindir. Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru neticesinde verdiği esasa ilişkin kararları maddî anlamda da kesindirler. Anayasa Mahkemesi kararlarının asıl etkisi, kararların bağlayıcı gücünden kaynaklanmaktadır. Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığının çerçevesi hassas bir biçimde tespit edilmelidir. Bireysel başvuru sürecinde verilen kararların etkilerinin ayrı ayrı ele alınması gerekmektedir. İdarî ret kararının, kabul edilemezlik kararının, başvurunun reddi kararının ve düşme kararının en temel etkisi, iç hukuktaki başvuru yollarının tüketilmesidir. Bu kararların diğer önemli etkileri de ayrıca değerlendirilmelidir. Anayasa Mahkemesi'nin yeniden yargılama yapılmak üzere dosyayı ilgili mahkemeye göndermesi, olağanüstü kanun yolu olan yargılamanın iadesine benzetilebilir. Bu durumda ihlâl kararının önceki kesin hükme ve kesin hükmün icrasına etkileri olacaktır. Yeniden yapılacak yargılama bakımından ilk olarak ilgili mahkemenin hangi mahkeme olduğunun tespiti önemlidir. Yeniden yargılama yapılıp yapılmayacağı hususunda, dosyanın gönderildiği mahkemenin bir takdir yetkisi bulunmamakta olup bu zorunluluğa uyulmamasının önemli sonuçları vardır. Öte yandan yeniden yapılacak yargılamanın kapsamı ve sınırları, özellikle yeni dava malzemesi getirilip getirilemeyeceği ve mahkemenin incelemesinde riayet etmesi gereken prensipler hassasiyetle değerlendirilmelidir. Yeniden yargılama neticesinde verilebilecek kararlar ve bu kararlara karşı gidilebilecek hukukî çareler birçok ihtimale göre incelenmek zorundadır. Anayasa Mahkemesi'nin esasa ilişkin olarak yaptığı inceleme sonunda hak ihlâli olmadığına karar vermesinin de önemli sübjektif ve objektif etkileri olacaktır. Anayasa Mahkemesi'nin ihlâli tespit ederek başvurucu lehine maddî veya manevî tazminata hükmetmesi hâlinde, hükmedilen tazminatın Devlet tarafından herhangi bir icra takibine gerek olmaksızın ödenmesi gerekir. Bu kararın ve kararın gereklerinin yerine getirilmemesinin etkileri de oldukça önemlidir. Anayasa Mahkemesi'nin ihlâle karar vermesi ve giderim yöntemi olarak genel mahkemelerde tazminat davası açılması yolunu göstermesi durumunda, görevli mahkemenin tespiti ve yargılamada uyulacak esaslar başta olmak üzere çözümü gereken birçok mesele bulunmaktadır. Bireysel başvuru yolu sübjektif etkilerinin yanında objektif etkilere de sahiptir. Objektif etkinin en temel görünümü, ilgili kamu mercilerinin benzer meseleleri incelerken aynı ihlâli tekrar etmemeleri zorunluluğudur. Objektif etki kapsamında olan bir unsur da genel eğitici etkidir. Bu çerçevede bireysel başvuru yolu neticesinde verilen kararlar anayasal normların yorumuna ve gelişimine katkıda bulunacak, derece mahkemelerinin temel haklara daha fazla riayet etmesini sağlayacak ve bireylerin temel hakları konusunda bilinçlenmesini sağlayacaktır. Objektif etki; yasama, yürütme ve yargı erkleri bakımından ayrı ayrı tetkik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The individual application remedy provides the opportunity to put forward claims that the public power violates fundamental rights before the Constitutional Court. With the adoption of the individual application remedy, the interaction between the constitutional and civil jurisdiction has intensified. From the perspective of civil procedure law, the individual application remedy provides the opportunity to assert directly before the Constitutional Court the claims of fundamental rights violations by the civil courts. From the civil procedure law perspective, the subject of the individual application remedy is the actions, omissions and especially the decisions of the courts in the civil jurisdiction that violate fundamental rights. The individual application has two main functions. While the first function is the protection of the fundamental rights of individuals, the second function is the protection, interpretation, and development of objective constitutional law. The first function is also referred to as the subjective function and the second is the objective function. There is no consensus in the doctrine on the legal nature of the individual application. It is generally accepted that the individual application is a legal remedy for the protection of fundamental rights. In comparative law, individual application is regulated in many different ways. The scope of constitutional complaints in Germany is quite wide and includes legislative, executive, and judicial proceedings. There is a comprehensive constitutional complaint institution in Switzerland, which is also known as the secondary constitutional complaint. In Belgium, a mechanism similar to the individual application is foreseen against some regulatory norms, yet it is not possible to apply this mechanism against civil judicial decisions. In Austria, a constitutional complaint can be filed against the decisions of the administrative courts. From the perspective of civil procedure law, the main subject of the individual application is final judgments. As a rule, an individual application cannot be made against interim decisions, temporary legal protection decisions and decisions rendered in ex parte proceeding. However, in the presence of some special conditions, these decisions may also be the subject of individual application. Violations that occur in alternative dispute resolution processes and violations that occur in proceedings containing foreign elements may be the subject of individual application if the violation can be attributed to public power. Concepts related to the applicant are expressed in different ways in the individual application process and in civil procedure law. In this context, the capacity to be an applicant, the capacity to apply, the authority to apply and the concept of the victim are the concepts whose meanings and boundaries should be clearly drawn. On the other hand, the joinder of applicants, change of applicant and representation of the applicant should also be examined. The parties may apply for an individual application. The application possibility of the other actors in the civil jurisdiction requires further examination. The individual application does not prevent the finalization of the decision and does not stop its execution. In order to apply for an individual application, it is not necessary to exhaust the remedy of retrial. It should also be examined whether it is possible to apply for both the retrial and the individual application at the same time. Different types of decisions will be made at the preliminary review stage, the admissibility stage, and the merits review stage. There are two types of decisions that can be made at the end of the preliminary examination. These decisions are the administrative refusal decision and the decision to refer the application to the commissions for admissibility examination. Apart from these two main decision types, in some cases, it may be possible to give the applicant time to complete the deficiencies (deficiency notification). If the application is sent to the commissions for admissibility review, the process continues with the admissibility review. In principle, admissibility review is done by commissions, but only in some exceptional cases, the Court sections can scrutinise the admissibility. At the end of the admissibility review, basically, two types of decisions can be made. These decisions are the admissibility decision and the inadmissibility decision. At this stage, the rejection of the application and non-suit decisions can also be made. Admissibility criteria are the capacity to be an applicant, the capacity to apply, the authority to apply, the power of attorney (in case of representation by a lawyer), exhaustion of the legal remedies, the competence of the Constitutional Court, the compliance with the application procedure, the compliance with the time limit, constitutional or personal importance and not be expressly bereft of any grounds. If it is determined that the application does not meet any of the admissibility conditions, a decision of inadmissibility will be made. Misuse of the right of the application and repeated applications are not counted among the admissibility criteria. The exhaustion of the remedies and the subsidiarity principle are the main principles of the individual application. Formal subsidiarity means that the applicant duly exhausts all possible procedural possibilities against the court decision. Material subsidiarity means that the claim of unconstitutionality and the facts related to this claim have also been put forward before the courts of instance. It would be appropriate not to strictly apply the criterion of material subsidiarity; because Turkish individual application system is quite new and the constitutional awareness level of the citizens is still in the development stage. According to Art. 148/3 of the Constitution, the remedies to be exhausted are ordinary legal remedies. Furthermore, only effective remedies shall be exhausted. Not be expressly bereft of any grounds is also an important ground of admissibility. If the alleged violations have not been proven, if the alleged violation concerns only matters that need to be observed by the courts of instance, if the complaint is complex or coercive, if there is no interference with fundamental rights or if it is clear that the interference is legitimate, these applications may be considered expressly bereft of any grounds. An