Medeni Usul Hukukunda üçüncü kişilerin hukuki durumu
Legal status of third parties in Civil Procedure Law
  1. Tez No: 518268
  2. Yazar: BARIŞ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Medeni Usul Hukukunda“üçüncü kişi”olarak adlandırılan kişiler, yargılamanın tarafları dışında kalan kişilerdir. Üçüncü kişilerin yargılamanın tarafı olmaması nedeniyle uğrayabileceği zararların giderilmesi gerekmektedir. Bu kişilerin haklarının korunması açısından hukuk kurallarımızın niteliğinden bahsedeceğiz. Çalışmamızda, öncelikle üçüncü kişilerin çekişmeli yargıda görünüşünden bahsedeceğiz. Üçüncü kişilerin görülmekte olan davada fer'i müdahil olmasını değerlendireceğiz. Üçüncü kişiler katıldıkları davada taraf olmayıp, taraf yardımcısı olacaklardır. Üçüncü kişilerin davaya asli müdahale etmesi usulüne değinerek, asli müdahilin ayrı bir dava açmasının şartlarını anlatacağız. Görülmekte olan davanın üçüncü kişiye ihbarı halinde, üçüncü kişilerin davaya katılmak zorunda olup olmadığını değerlendireceğiz. Daha sonra ise, çekişmesiz yargılama aşamasında üçüncü kişilerin hukuki durumuna bakacağız. Aynı şekilde çekişmesiz yargıda fer'i ve asli müdahale sistemlerini anlatacağız. Çekişmesiz yargıda üçüncü kişinin görülmekte olan bir dava olmadığı için yargılamaya davetinin hukuki niteliğini tartışacağız. Son bölümde ise, ihtiyati tedbirleri tanımlayacağız. Devamında, üçüncü kişilerin verilecek kararlardan nasıl etkileneceğini açıklayacağız. Üçüncü kişilerin açabileceği tazminat davasının şartlarına bakacağız.
Özet (Çeviri)
In Civil Procedure Law Those who are called“third persons”are the parties who are outside the proceedings. Because they are not a party to in the proceedings, it is necessary to compensate the damage that may be suffered by the third parties. We will talk about the nature of our legal rules for the protection of the rights of these persons. In this work, firstly we will talk about the appearance of the third parties in the contentious judiciary. Also we will evaluate the third parties who involved in the case in question. The third persons will be a supporter parties, not a real parties in the case. By referring to the procedure of the third persons to intervene in the case, we will explain the conditions for opening a separate case for the principal intervener. In the event of the announcement of the case which is in the process, we will evaluate whether the third parties have to contribute to the case or not. In the second part, we will discuss the legal status of the third parties in the contentious trial. In the same way we will describe the legal system of“third persons”and the fundamental procedure of the intervention. Because there is no case in controversial jurisdiction we will discuss the legal nature of the invitation to the trial. In the last section, we will describe the precautionary measures. Likewise, we will explain secondary and basic intervention systems in contentious trial. We will focus on the conditions of the compensation claim that the third party may open.