Türkiye'de altyapı hizmetlerinin sunumunda kamu-özel iş birliği uygulamaları: Bursa ili örneği
Public and private sector partnership in the provision of infrastructure services in Turkey: Bursa province case
- Tez No: 511400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kamu-Özel İşbirliği, bir yatırım veya hizmetin bir sözleşmeye dayalı olarak kamu ve özel sektör arasında projeye yönelik maliyet, risk ve getirilerin eşit bir şekilde paylaşıldığı finansman modelidir. Bu finansman modelinin uygulamaları Dünya'da ve Türkiye'de çok eski tarihlere dayanmasına rağmen 1980'li yıllardan sonra kullanımı daha da artmıştır. Bu nedenle de Bursa İlinde Kamu-Özel İşbirliği ile yapılan proje uygulamaları çalışılmıştır. Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel bilgiler verilmiş olup kavramsal tanımlar yapılmıştır. İkinci bölümde Kamu-Özel İşbirliğinin genel olarak tanıtılmış. Üçüncü bölümde Dünyadaki Kamu-Özel İşbirliği projelerinden ve bunları uygulayan ülkeler ele alınmıştır. Son bölümde ise Türkiye'deki Kamu-Özel İşbirliği projeleri ele alınıp Bursa İli örneği verilerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public-Private Partnership is the financing model in which an investment or service is shared equally between the public and the private sector on a project-based cost, risk, and benefits basis, based on a contract. This financing model applications Although based on a very old history of use in the world and Turkey has increased after the 1980s. For this reason, the projects implemented with Public-Private Cooperation in Bursa were worked on. This study consists of four main parts. In the first part, general information is given and conceptual definitions are made. In the second part Public-Private Partnership is introduced in general. In the third part, the Projects of Public-Private Cooperation in the World and the countries that implement them are dealt with. In the last section taken up Public-Private Partnership projects in Turkey it has been concluded by giving an example of Bursa Province.