Türkiye'de terör mağdurlarına yönelik mali politikalar ve etkinliği
Fiscal policies and efficiency for terror victims in Turkey
- Tez No: 511401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde terör kavramı ve terörün nedenleri, amaçları, finansman kaynakları ve Türkiye'de ve dünya da terörizm odaklı oluşan sorunlar ayrıca bazı durumlarda terörün nasıl bir devlet terörizmi haline geldiği üzerinde durulmuş olup ve terörizmin unsurları dikkate alınarak ve özellikle ülkemizde aktif olan terör örgütlerinin faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde terör mağduru kavramına, terör olayları sonrasında idarenin, kusura dayanan ve kusursuz sorumlukları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Ayrıca terör mağdurları için telafisi zor olan mağdurlarının travma sonrası psikolojik olarak yaşadıkları sorunlar ve özellikle kadınlar ve çocuklarda şiddet eylemlerinin daha ağır bir şekilde etkilendiklerine dair genel bilgiler verilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde terör mağdurlarına yönelik devletin mali politikalar ve etkinliği üzerine yoğunlaştırılarak insan hakları ve Avrupa insan hakları çerçevesinde kurbanların hakları, değerlendirilip bu konu üzerinde iç içtihatlarda yapılan düzenlemeler ve bu düzenlemeler ile ilgili davaların örnekleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study; compherensive information have provided about the concept and causes of terror, aims and elements of terror, types of terror, the concept of terrorism, sources of terrorism financing, international terrorism, and terrorist organizations actively continuing their activities in Turkey. In the second part, information have given about the concept of the aggrieved party of terror, based on legal negligence after terrorist incidents and strict liability.In addition, there are general information about the most difficult recovery process of victims of terrorism, as psychological, and the problems they experience, and the fact that violence acts especially in women and children are heavily influenced after trauma. Finally, in the third part, information have given about human rights with emphasis on the financial policies and the effectiveness of the state on terrorist victims, and the rights of material and moral compensation made in case of victims within the framework of European human rights, and examples of cases related to this issue.