Anadolu Türk mimarisinde bezeme unsuru olarak seramik kullanımı
Ceramics as a decorational element in Anatolian Turkish architecture
- Tez No: 511435
 - Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT ERSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sanat Tarihi, Art History
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 407
Özet
“Anadolu Türk Mimarisi'nde Bezeme Unsuru Olarak Seramik Kullanımı”adlı Yüksek Lisans tezimiz; Anadolu yarımadasında yer alan yapılarda bezeme unsuru olarak kullanılan seramik kullanımını incelemiştir. Anadolu'da 36 mimari yapıda seramik bezeme kullanımı tespit edilmiştir. Bu araştırma Selçuklu döneminden başlayarak, Geç Osmanlı dönemine kadar ki süreci ele almıştır. Bu tarihsel süreç içerisinde mimari yapılarda yer alan seramikler ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir. Seramikler katalog bölümünde sıralı bir şekilde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yapılarda bulunan seramikler çeşitli dönemlere göre ayrılmıştır. Dönemlerde farklı teknikte birçok seramik tespiti yapılmıştır. Bu seramikler tabak ve kase türünde yerli ve ithal seramik ürünlerdir. Seramikler çalışma esnasında kırmızı ve beyaz hamurlu olarak iki gruba ayrılmış şekilde incelenmiştir. Bu seramikler tür, hamur, astar, sır, teknik ve bezeme motifi özellikleri dikkate alınarak ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our Master's thesis titled“ Ceramıcs As A Decoratıonal Element In Anatolıan Turkısh Archıtecture ”He investigated the use of ceramic products used as facade elements in Anatolian peninsula structures. In Anatolia, the use of ceramics was found in 36 architectural buildings. This research started with the period from Seljuk period to late Ottoman period. In this historical process, ceramics in architectural structures have been evaluated in detail. Ceramics have been examined in detail in the catalog section sequentially. The ceramics in the buildings are separated according to various periods. Many ceramics were discovered in different techniques during the period. These ceramics are domestic and imported ceramic products in the form of plates and bowls. The ceramics were examined during the work as two groups separated as red and white paste. These ceramics have been evaluated in detail by taking into consideration the characteristics of the type, dough, lining, glaze, technique and embossing motif.