Geleneksel Türk resim sanatı ve çağdaş yansımaları
The Traditional Turkish painting art and its comtemporary reflections
- Tez No: 51147
- Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Günümüz Türk Resminin geleneksel Türk plastik sanatlarıyla ilişkilendirilmesi, oldukça eski tarihlerden başlamaktadır. Erken Devir Türk sanatından, yani Orta Asya'daki Türk kültüründen, Selçuklu ve Osmanlı Devletlerine, oradan da Cumhuriyet Türkiyesi'ne kadar ulaştırılabilen Türk sanatının değişim çizgisi, belli etkilenmelerle oluşmuştur. Resim sanatı anlamında, özellikle Uygur duvar resimlerinin kaynaklık ettiği plastik sanatlarımız, Selçuklu ve Osmanlı minyatürleriyle, bu değişim çizgisine yeni katkılar sağlamıştır. Osmanlı döneminde, özgünlük adına olumlu adımlar atabilen minyatür sanatı, Osmanlı'nın son dönemlerine doğru bu özgün tavrının dışına çıkmak zorunda kalmıştır. Bunun en önemli nedeni de, Osmanlı toplum yapısındaki Batılılaşma eğilimleridir. Renk ve kompozisyon anlamında Batı resmiyle örtüşmeyen minyatür, Doğu felsefesinin ve İslam düşüncesinin yansımalarını taşımaktadır. Sınırlı renk alanlarının ötesine geçmeyen, ışık ve gölge unsurlarını kesinlikle dikkate almayan nakkaşlar, içinde bulundukları dinsel ve toplumsal ortamın etkisindedirler. Özellikle Osmanlı'da ağırlıklı olarak etkisi hissedilen bu dinsel ortam ve iktidar, minyatürün ve diğer bütün sanatların, iktidarın çizgisinde olmasına neden olmuştur. Bu çizginin dışına çıkma eğiliminde olan, Halk Sanatı da ne yazık ki yeterince araştırılmamış ve günümüzde de hala varlığını sürdüren bu plastik sanat türünün minyatüre, yani Saray Sanatına oranla daha az tanınmasına neden olunmuştur. İslamda resim yasağının getirdiği bir sonuç olarak da değerlendirilmesi gereken minyatür, bu çalışmada tarihsel sınırlar içinde aktarılmıştır. Halk resmi konusunda da verilen bilgilerin ardından, Cumhuriyet Dönemi Türk resim tarihi de aktarılmaya çalışılmıştır. Kronolojik bir yaklaşımla ele alınan bu konuların, minyatürün çağdaş resim sanatımızdaki yansımalarını aydınlatma amacı vardır. Tüm bunlar çağdaş resim sanatımızın, minyatürden etkilenmelere kendini açmasının, sınırlı da olsa, bilgilenmeye gereksinimi olduğu düşüncesinde kaynaklanmıştır. Çağdaş Türk resim sanatı, geleneksel resim sanatının oldukça dışında gelişmiştir. Yukarıda sözünü ettiğimiz Batılılaşma eğilimlerinin Türk toplumuna şırınga edilmeye çalışılması nedeniyle önemli bir. kopuş yaşayan Türk toplumu, sanatsal anlamda da bu kopuşun izlerini taşımıştır. Oldukçayakın bir tarihe dayanan çağdaş Türk resim sanatı, tutarlı bir gelişim çizgisi yakalamakta epeyce zorlanmıştır. Çağın değişen koşulları içinde, arayışlarını sürdüren resim sanatımız, son yıllarda kimi sanatçılar tarafından bu arayışları geçmişe yöneltmeye başlamıştır. Ancak, tam anlamıyla bir kopuş yaşandığından habersiz gibi görünen bu eğilimler, pek sağlıklı bir sonuca ulaşmış görünmemektedir. Çünkü, plastik sanatların temel unsurlarını taşımayan minyatür sanatına yönelmeler, ilgi alanlarını sürekli genişleten çağdaş resim sanatına yanıt vermekten çok uzaktır. Bu tür arayışları, salt geçmişle bağ kurmak amacıyla gerçekleştiren kimi sanatçıların yanısıra, geçmişin duyarlığını bugünün resmine yansıtmaya ve taşımaya çalışan bir kısım sanatçılar, yozlaşma tehlikesinden uzak, yeni bir tad yakalamak üzeredirler. Bu tür yakaşımlardaki içtenlik, ancak, resimsel mantığın dışına çıkmadan yakalanabilir kanısındayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between the Turkish Painting at present and Turkish Plastic Arts has gone on since old times. The line of transformation of Turkish Art which could reached to Republic of Turkey from early period Turkish Art has been consisting of certain affections. The Art of Miniature based on Uygurs' wall paintings has contributed to this line of tranformation with the miniatures of Seljucian and Ottoman. The Art of Miniature took affirmative steps to the name of the originalness in the period of Ottoman. But it had to come out from this mode of originalness in the late periods of Ottoman. The most important reason why this is the social and economic changes in Ottoman society. Miniature does not well balanced with Western Painting at mean of the colour and composition. It carries the reflections of the philosophy of Eastern and the concept of Islam. Decorators have not care the elements of light and shading. They have been affected by the conditions of religion and society in which they live. On the one hand these conditions did not allow to develope the miniature on the other hand the miniature intervened the development of folk art. Contemporary Turkish Painting Art has developed at fairly outside of the Tradational Turkish Painting Art. Contemporary Turkish Painting Art has a little background and rather forced to catch a prominent line of development. Our painting art makes continue the searchings in the changeable conditions of the era. Nowadays some artists have begun to direct these searchings to the past. These preferences, however, do not seem reached a healthy result because of the disconnection past and present. Miniature does not implicate the main elements of Plastic Arts so the miniature can not be source of the contemporary painting art of which it always extend its own fields of interest.His work appreciated the miniature as a result of prohibition of painting in Islam and conveyed in a historical limits. From behind giving some information about Folk Painting tried to convay some information about Turkish Painting of the period of the Republic. These subjects taken in hand with a chronologic approaching have an aim to give more information about the reflections of miniature on Contemporary Turkish Painting