İzmir il merkezinde dershaneye devam eden lise son sınıf öğrencilerinin sınav kaygılarıyla ana-baba tutumları arasındaki ilişki
The Relationship between the legel of test anxiety and parents attitudes of the senior ligh school students who are attending to preparatory schools for the universty exams in İzmir
- Tez No: 51148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmada lise son sınıf öğrencilerinin sınav kaygıları ile ana-baba tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ana-babaların demokratik yada otoriter olarak algılanmasının öğrencinin sınav kaygısı düzeyi ile ilişkisi bazı değişkenlere göre karşılaşürılmışür. Aralarındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, İzmir il merkezinde bulunan 10 özel dersanede üniversiteye hazırlık kursu gören 200 öğrenci oluşturmaktadır. öğrencilerin sınav kaygıları, öner' in Sınav Tutumu Envanteri ile, ana-baba tutumlarını algılama düzeyleri Kuzgun'un Ana-Baba Tutumu Envanteri ile ölçülmüştür, öğrencilere ilişkin kişisel ve aile bilgilerini elde etemk için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde“Varyans Analizi”,“Ki Kare”ve“t Testi”teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the relationship between the level of test anxiety of the senior high school students and their perception of their parents' attitudes, j The sample of the study consisted of 200 students attending ten different“preparatory schools for the university exams.”The students' test anxiety was measured by the use of oner's Test Anxiety [ Inventory and the students' perception of their parents' attitudes was measured by the ' use of Kuzgun's Parents' Attitudes Inventory. Personal Information Form was distributed to collect demographic data. > Analisis of variance, x and t-tests were used for statistical analysis of the data.