Muş yöresi atlarında theileria equi ve babesia caballi'nin seroprevalansı
Seroprevalance of theileria equi and babesia caballi in horses in Mus provice
- Tez No: 511489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Muş yöresinde atlarda Theileria equi ve Babesia caballi'nin cELISA ile seroprevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Haziran - Ağustos 2017 tarihleri arasında 9 farklı merkeze ait toplam 182 attan tekniğine uygun olarak kan örnekleri alınmıştır. Serum örnekleri ticari cELISA kiti ile T. equi ve B. caballi'ye karşı gelişen antikorlar yönünden analiz edilmiştir. İncelemesi yapılan atlardan 23'ü (%12.6) piroplasmosis yönünden seropozitif bulunmuştur. Araştırma yöresinde T. equi ve B. caballi'nin prevalansı sırasıyla %12.1 ve %0.5 olarak saptanmıştır. Kısraklarda seroprevalans %16.2, aygırlarda ise %7.8 olarak belirlenmiş ve bu farklılık istatistiksel açıdan önemsiz bulunmuştur (p0.05). Ayrıca çalışma merkezleri arasında en yüksek seropozitiflik %53 oranı ile Yeşilce ilçesinde belirlenmiştir (p>0.05). Sonuç olarak, Muş yöresinde atlarda subklinik ve kronik T. equi ve B. caballi enfeksiyonlarının varlığı ilk kez ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the seroprevalence of Theileria equi and Babesia caballi in horses in Mus province by cELISA. For this aim between June and August of 2017, blood samples were techniqually collected from totally 182 horses belongs to in 9 different regions. cELISA was used to detect specific anti-T. equi/B. caballi antibodies in the serum samples. 23 (12.6%) of the examined horses were found to be infected with piroplasmosis. The prevalence of T. equi and B. caballi in the research area were determined as 12.1% and 0.5%, respectively.