1968'den günümüze siyasal sinema
Political cinema since 1968
  1. Tez No: 51155
  2. Yazar: ERTAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ MAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sinema ile siyaset arasındaki ilişki, sinemanın ilk uzun metrajlı filmi kabul edilen Griffith'in Bir Ulusun Doğuşu'ndan bu yana varolmuştur.Bu ilişki karşılıklıdır. Yani siyasetçiler sinemayı yararlı bir araç olarak görürken, sinemacılar da siyaseti her zaman çekici bir konu olarak görmüşlerdir. 1968 olayları, bütün dünyayı etkilemiş (Çekoslovakya dahil) büyük bir isyandır.Ülkeden ülkeye farklılık gösterse de, genel olarak bu isyanın öncüsü üniversite gençliği olmuştur.Bu isyan, gerçekleştiği ülkelerde özellikle de ABD, İtalya ve Fransa'da, rejim değişikliğine yol açmamışsa da, ciddi derecede tehdit etmiştir. Ayrıca sistemin (kapitalizm) kendi kendini sorgulamasını sağlamış, üniversiteler daha az hiyerarşik ve daha demokratik yapılar haline gelmiş,. İtalya ve Fransa'da ücretler yükselmiş, ABD'de ırkçı uygulamalar sürmesine karşın hafiflemiş ve Vietnam'daki savaşa son verilmesinin yolu açılmıştır. Bu ülkelerdeki yönetmenler de. bu isyan, dalgasından etkilenmişlerdir, özellikle İtalya'da ve Fransa'da siyasal film yapımına hız verilirken, ABD'de 1970'li yıllardan itibaren bol miktarda sistemi eleştiren filmler yapılmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The relations between cinema and politics have always been a reality since the very first feature film of Griffith's, The Birth of a Nation. This relation is a mutual one. That is, while politicians have always seen cinema as a tool of politics, filmrmakers have always interested in politics. The events of May 68' was a revolt that has influenced the world all over. Although it has faced some differences from country to country the pioneers of that revolt were university students in general. The events of May 68' in countries such as USA, Italy and France has although not changed the political regime of that countries, but was a serious menace to it. On the other hand capitalist regimes of that countries were faced harsh criticism and the universities became hierarchic and more democratic. While the salaries and wages of masses increased, the racist deeds of American politics decreesed and the path to peace in Vietnam has gained momentum. The film-makers of these countries were also influenced by the May 68' events. Since then the production of political films have reached to its peak point especially in Italy and France. On the other hand the films that have criticized the capitalist regime of USA became a daily reality since 1970.