Tekstil sanayinde üretim planlaması
Production planning in textile industry
- Tez No: 51156
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. AHMET AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Economics, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada, üretim planlaması alanında yöneylem araştuması tekniklerinin bir uygulama çalışması ile yeri ve önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde yöneylem araştırması teknikleri arasında en geniş kullanım alanı bulan şu üçü üzerinde durulmuştur. 1- Doğrusal Programlama 2- Doğrusal olmayan programlama 3- Dinamik Programlama İkinci bölümde, yapılacak uygulama çalışmasında kullanılacak matematiksel programlama tekrdgrnin seçimi ve modelin oluşturulması yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise tekstil işletmesinde gerçekleştirilen uygulama çalışmasına yer verilırtiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, importance and the function of the tecniques of the operation research in the field of production planning is emphasized. Therefore, is the first part of the thesis, three items which has the largest importance between the tecniques of the operation research are underlined. 1- Linear programming 2- Non Linear programming 3- Dynamic programming In the second part, the setting up of the model and election of mathematics programming tecnique that will be used in practicing, are emphasized. Inthe third part, there is another work that is made in a textile institution.