Metal matrisli kompozit malzemelerde takviye malzemesinin yüzey özelliklerinin iyileştirilmesi
Altering the surface properties of the reinforcement elements in metal matrix composite materials
- Tez No: 511550
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DAĞLILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, metal matrisli kompozit malzeme üretimi sırasında sıvı metal ve seramik partiküller arasındaki düşük ıslanma davranışını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Silisyum karbür (SiC) gibi seramik partiküller, kompozit malzemeler için takviye olarak kullanılabilirlikleri nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Akımsız (elektroliz) nikel kaplama tekniği seramik partiküllerin yüzey özelliklerinin iyileştirilmesi için mükemmel bir işlemdir. Bununla birlikte partiküllerin zayıf ıslanabilirliği, metal matrisli kompozit malzeme üretiminin en büyük dezavantajlarından biridir. Bu sebeple, seramik takviyeli metal matrisli kompozit malzemelerde seramik partiküller ve metal alt tabakalar arasındaki ıslanma özelliğini geliştirmek için çeşitli yöntemler araştırılmıştır. Bu yöntemler arasında, seramik partiküllerin yüzey özelliklerini geliştirilmesi için akımsız nikel kaplama yöntemi etkili bir yöntemdir. Bu çalışmada otokatalitik kaplama yöntemi ile hipofosfit ve borohidrid banyosu kullanılarak SiC partikülleri Ni-P ve Ni-B kaplanmıştır. Katalitik özelliklerin sağlanması için SiC tozları duyarlı hale getirilmiş ve aktive edilmiştir. Partikül yüzeylerine uygulanan ön işlemlerden sonra iki farklı nikel iyonu kaynağından (nikel klorür, nikel sülfat) elektroliz nikel kaplama gerçekleştirilmiştir. Kaplanmış tozların morfolojileri taramalı elektron mikroskobu ile karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, NiCl2.6H2O bileşimine oranla, NiSO4.6H2O bileşiminde Ni2+ iyonuyla gerçekleşen Ni-P kaplamasında daha kuvvetli ara yüzey bağı ve daha üniform yapı elde edilmiştir. Ni-B kaplamasında ise SiC yüzeyinde daha kaliteli ve sürekli kaplama tabakası elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This present work is focused on studying to improve low wetting behaviour between liquid metal and ceramic particles. Ceramic particles such as silicon carbide (SiC) have attracted great attention because of their usability as reinforcement for composite materials. Autocatalytic (electroless) nickel deposition is an excellent process for the enhancement of surface properties of ceramic particles. However poor wettability of particles is one of the major drawbacks of metal matrix composite production. Various methods have been studied to enhance the wetting properties between ceramic materials and metal substrates during ceramic reinforced metal matrix composites. Among these methods autocatalytic nickel deposition is a unique process for the enhancement of the surface properties of ceramic particles. In this study, deposition of nickel–phosphorus (Ni-P) and nickel–boron (Ni-B) layer on SiC particles by way of autocatalytic plating in hypophosphite and borohydride baths was investigated. SiC powders were sensitised and activated respectively in order to ensure catalytic properties. Electroless nickel coating was performed from two different nickel ion sources (nickel chloride, nickel sulfate) following the pretreatments of particle surfaces. Coated powder morphologies were characterised by scanning electron microscopy. The results showed that a better uniformity and bonding were obtained for Ni-P coatings with the Ni2+ source of NiSO4.6H2O as compared to NiCl2.6H2O. For Ni-B coatings, the Ni2+ source of NiCl2.6H2O has provided better quality and continuous coating layer on SiC surfaces.