Political ecology of pollution control failure in Ergene basin of Thrace, Turkey
Türkiye, Trakya Ergene havzasındaki kirlilik kontrolü başarısızlığının politik ekolojisi
  1. Tez No: 511553
  2. Yazar: SEMRA OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEREM SAYSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çevre Mühendisliği, Political Science, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, Ergene Havzası'ndaki kirlilik kontrol başarısızlığını, çevre koruma başarısızlığının özel bir örneği olarak analiz etmektedir. Politik ekoloji literatürü bir başlangıç noktası olarak kullanılarak, kirlilik kontrolü çabaları ve başarısızlıklarını etkileyen güç ve politikalar ele alınmaktadır. Ergene'deki hızlı sanayileşme, sanayi tesislerinin İstanbul'dan Trakya'ya taşınması politikasının bir parçası olarak, 1980'lerde başlamıştır. Böylece, endüstri yoğunluklu bölgeler oluşmuştur. Su kirliliği konusundaki ihmal ise kirlilik düzeyinin artmasına neden olmuştur. Öte yandan, kirliliği kontrol altına almak için halk tepkisi ve profesyonel çabalar ortaya konulmuştur. Ağır kirliliğe karşı gelişen tepkiler üzerine, kirliliğin önlenmesi için çeşitli adımlar atılmış, ancak bu çabalar yetersiz kalarak kirlilik kontrolü başarısızlığına yol açmıştır. Bu kirlilik kontrolü başarısızlığının nedenlerini anlamak için, yerel uzmanların ve merkezi yetkililerin, plan oluşturma sürecinden başlayarak uygulama aşamasına kadar olan kirlilik kontrol çabalarını araştırdık. Çevresel planların ve raporların masa üstü çalışması, kirlilik bölgelerine yapılan saha ziyaretleri ve uzmanlar, akademisyenler ve STK temsilcileri ile yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda şunlar gözlemlenmiştir: Çevre sorunlarının neo-liberal kalkınma bağlamında ihmal edilmesi, devletin çevre koruma politikalarını güvence altına alma konusundaki isteksizliği, iktidarın yerel makamlardan merkezi otoritelere devredilmesi kirliliğin oluşumunda çok önemli bir rol oynamıştır. Bu nedenle, bu faktörler, katılım mekanizmalarının olmamasından doğan ve entegre arıtma tesisleri ve derin deniz deşarjı projeleri üzerinden, kirliliğin maliyetinin kirleticilerden halka ve doğaya kaydırılmasına yol açan bir çevre yönetişimi sorununa işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the pollution control failure in the Ergene Basin as a specific example of environmental conservation failure. Taking the political ecology literature as a starting point, the power and politics influencing the pollution control efforts and their failure are addressed. Rapid industrialization in Ergene has started in the 1980s to relocate industrial facilities from Istanbul to Thrace. Thus, industrial density areas were generated. The neglect on water pollution control has resulted in increasing pollution levels. However, there have been public response and professional efforts to control pollution. In response to the reactions against heavy pollution, various steps have been taken to prevent pollution, but they have been insufficient leading to pollution control failure. To understand the causes of this pollution control failure, we investigated pollution control efforts of the local professionals and the central authorities starting from the plan making process to the implementation phase. Through desktop research of environmental plans and reports, site visits to the pollution havens and in-depth interviews with experts, academics, NGOs representatives, it is observed that: The neglect of environmental problems in the context of neoliberal development, the reluctance of the state to ensure environmental conservation policies, devolution of power from local to central authorities have played a crucial role in pollution. Thus, these factors point towards an environmental governance problem arising from the lack of participation mechanisms which lead to shifting the cost of pollution from polluters to the public and the nature through integrated treatment plants and deep sea discharge projects.