Sürdürülebilir stok yönetiminde insan faktörü ve ergonomi
Human factors and ergonomics in sustainable inventory management
  1. Tez No: 511552
  2. Yazar: GÜLSÜM ALICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde otomasyonun sunduğu pek çok avantaja rağmen hala üretim endüstrilerinde elle malzeme taşıma işleri gerçekleştirilmektedir. Çalışma koşullarının ergonomik şartları sağlamadığı durumda yapılan elle taşıma işleri kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının oluşmasına temel hazırlamaktadır. Ayrıca taşıma sırasında çeşitli araştırmalar neticesinde belirlenen maksimum kabul edilebilir yük sınırının aşılması da yorgunluk, yaralanma ve kazalara sebep olabilmektedir. Yük kaldırma ve tekrarlı hareketler içeren elle malzeme taşıma işleri için kümülatif yorgunluğu önlemek amacıyla sürekli performans sınırının üzerine çıkılması halinde de tüketilen enerji miktarına bağlı olarak dinlenme aralarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu amaçla bu çalışma kapsamında üretim sistemlerinin en önemli kararlarından olan ekonomik sipariş miktarının belirlenmesine ergonomi ve insan faktörünü içeren sosyal sürdürülebilirlik kavramı dâhil edilerek, belirlenen sipariş miktarı neticesinde kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının oluşmasını önleyecek kaldırılabilir ağırlıklar ve gerçekleşecek malzeme taşıma işlemleri için gereken molalar hesaplanmıştır. İşletmeler için finansal sürdürülebilirliğin tek başına yeterli olmadığı küresel rekabet koşullarında işletme kararlarına sosyal sürdürülebilirlik kavramı dâhil edilerek hem çalışan sağlığını korumak hem de işletmelerin rekabet gücü ve prestijini arttırmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, despite the many advantages of automation systems, there are still manual materials handling tasks in the manufacturing industries. In cases where working conditions do not meet the ergonomic requirements, manual materials handling tasks are one of the major causes of musculoskeletal disorders. Besides this, exceeding the maximum acceptable load limit determined by researchers during the manual handling tasks can cause fatigue, injury and accidents. In order to prevent cumulative fatigue for manual materials handling tasks involving lifting and repetitive movements, if the maximum endurance time is exceeded rest allowances also should be determined depending on the metabolic energy expenditure rate. In this study, economic order quantity, which is one of the most important decisions of production systems, was determined by integrating social sustainability including ergonomics and human factors. In addition to this, acceptable loads which will prevent the musculoskeletal disorders and rest allowances for manual handling tasks were calculated. In the global competitive environment where financial sustainability is not sufficient for the enterprises, it was aimed that the concept of social sustainability is included in business decisions to protect both employee health and increase competitiveness and prestige of enterprises.