Elektrikli araçlar için fırçasız doğru akım motoru tasarımı
Brushless direct current motor design for electric vehicles
- Tez No: 511560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Fosil yakıtlar kullanılarak günümüz ulaşım sektörünü elinde bulunduran içten yanmalı motorlu otomobillerin yerini almaya başlayan elektrikli araçların kullanımı birçok açıdan önem arz etmektedir. Ülkemizde yerli araç üretimi adına çeşitli girişimler başlamış olup bu konudaki Ar-Ge çalışmaları altında birçok çalışma ortaya çıkmıştır. Elektrikli otomobillerin fosil yakıtlı araçlardan en büyük farkı yakıt ücretinin çok düşük olması ve çevreye duyarlı olmasıdır. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda otomobil sektörünün ülkemiz için bu alandaki altyapı çalışmalarının oluşturulması durumunu ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde kullanılan araç sayısının her geçen gün artması çevre kirliliği olarak önü alınamaz bir duruma girmesine sebep olmaktadır. Bu durumun farkındalığı elektrikli araçlara yönelik araştırmalara ve gelişime olanak sağlamıştır. Günümüz elektrikli ve hibrit araçları ile bu durumu önemli oranda azaltmak mümkün gözükmektedir. Bu tez çalışmasında günümüz ulaşım araçlarının yerini alan elektrikli araçlarda kullanılması hedeflenen sabit mıknatıslı fırçasız doğru akım motoru tasarımına yer verilmiştir. Gerekli tasarım ve analizler ile tez tamamlanmıştır. Tasarım aşamaları ve yöntemlerin yer aldığı çalışmada bir elektrikli araç motoru tasarımı için gerekli olan bilgilere yer verilmiştir. Motor tasarımına başlamadan kullanılacak elektrikli aracın gereksinimleri ve isterleri ortaya koyulmuştur. Bu isterlere karşılık gelen motor giriş parametrelerinin belirlenmesi ve bu değerlerin matematiksel hesapları yapılmıştır. Motor seçiminin aşamaları anlatılmıştır. Ağırlık hedef alınarak tasarıma başlanılan çalışmada güç yoğunluğu sebebi ile sabit mıknatıslı fırçasız doğru akım motoru seçimi yapılmıştır. Belirlenen motor için oluk-kutup sayısının seçimi ve etkileri anlatılmıştır. Motora ait temel manyetik terim ve denklemlere yer verilmiştir. Gerekli optimizasyon çalışmaları ile ideal motor ortaya çıkarılmıştır. Tasarımı yapılan motorun MilAT 1453 - AZAK prototip yarış konseptli araçta kullanılması hedeflenmektedir. Motorun ortaya çıkardığı analiz çalışmalarının araç isterlerini karşılaması ile gerekli üretim çalışmalarına başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of electric vehicles, which are beginning to take the place of today's transportation industry with fossil fuels, is crucial in many respects. Several initiatives have been launched on behalf of domestic vehicle production in our country, and many studies have emerged under the R&D studies on this subject. The biggest difference between electric vehicles and fossil-fueled vehicles is that electricty charges are very low and electricty-based vehicles are also sensitive to the environment. Taking these situations into account, this sector reveals the fact that for our country, the works in this area have been established. The increase in the number of vehicles used today is leading to an unprecedented situation as air and environment pollution. The awareness of this situation has enabled the exploration and development of electric vehicles. It is possible to remove this situation with today's electric and hybrid vehicles The aim of this thesis is designing permanent magnet brushless direct current motor, which is aimed to be used in electric vehicles equipped with today's transportation vehicles. The thesis is completed with necessary designs and analyzes. The design phase, materials and methods involved in the study included information that requirements for an electric vehicle. The requirements of the electric vehicle to be used before starting the engine design are revealed. The mathematical calculations of these parameters have been made and the motor input parameters corresponding to these requirements have been determined. The stages of the motor selection are explained. Because of the power density, the brushless direct current motor has been selected as a result of the work being initiated by the weight. The choice and effect of the number of slots-poles for the specified motor is described. The basic magnetic terms and equations of the motor are given. With the necessary optimization work, the ideal engine was revealed. Designed engine is aimed to be used in Milat 1453-AZAK prototype which are race concept vehicles. The necessary production works have begun with the analysis works that the engine reveals it, when demands of vehicles meet with the analysis.