Elektrikli araçlar için fırçasız doğru akım motoru tasarımı
Desing a brushless direct current motor for electric vehicles
- Tez No: 632425
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, ulaşım aracı olarak hızla hayatımızda yer almaya başlayan elektrikli araçlar için yüksek verim, yüksek moment, sessiz çalışma ve kolay kontrol edilebilir olmalarından dolayı kullanılan fırçasız DA motor tasarımı yapılmış ve üretilmiştir. Tasarım işlemi“ANSYS Rmxprt and Magnet”programı kullanılarak mekanik parçaların üç boyutlu çizimleri, oluk ve kutup sayıları tespit edilerek diğer teknik özellikleri de belirlenmiştir. Motor gerekli testlere tabi tutularak sağlamlığı, verimi, kullanılabilirliği kontrol edilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir. Böylelikle elektrikli araçlar için yeni bir fırçasız doğru akım motoru tasarımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the brushless motor used for the electric vehicles, which started to take place in our lives as a means of transportation, due to their high efficiency, high torque, silent operation and easy control, was designed and manufactured. By using the design process“ANSYS Rmxprt and Magnet”program, three-dimensional drawings of mechanical parts, groove and pole numbers were determined and other technical properties were determined. The engine has been subjected to necessary tests and its durability, efficiency and usability have been checked and made ready for use. Thus, a new brushless DC motor was designed for electric vehicles.