Hartree-Fock-Bogoliubov yöntemi ile egzotik çekirdeklerde sihirliliğin incelenmesi
Investigation of magicity in exotic nuclei using the Hartree-Fock-Bogoliubov method
- Tez No: 511572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTSAL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde, egzotik Si ve S çekirdeklerinin sihirliliği, küresel simetri varsayımıyla ve koordinat uzayında öz-uyumlu Hartree-Fock-Bogoliubov yaklaşımı kullanılarak incelenmiştir. Hesaplamalarda Skyrme tipi SLy5, SkI3, SGII (tensörsüz) ve SLy5 + T, SGII + T, T44, T66 (tensörlü) enerji yoğunluk fonksiyonelleri kullanılmıştır. Bu bağlamda, ilgili izotopik ve izotonik zincirlerin bağlanma enerjileri, iki nükleon ayrılma enerjileri, iki nükleon fark enerjileri, çiftlenim ortalama fark değerleri ve tek parçacık enerjileri hesaplanarak taban durum özellikleri analiz edilmiştir. Ayrıca sonuçlar mevcut deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Seçilen Skyrme etkileşimine bağlı olarak, tensör etkileşim katkısının Si ve S çekirdeklerinde sihirliliği güçlendirdiği veya zayıflattığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the magicity of the exotic Si and S nuclei were investigated using the self-consistent Hartree-Fock-Bogoliubov approach in coordinate space, assuming the spherical symmetry in the calculations. The Skyrme type SLy5, SkI3, SGII (without tensor) and SLy5 + T, SGII + T, T44, T66 (with tensor) energy density functionals were used in the calculations. In this context, ground state properties of the related isotopic and isotonic chains were analyzed by calculating the binding energies, two nucleon separation energies, two nucleon gap energies, pairing mean gap values and single-particle energies. The results were also compared with the avaliable experimental data. It was shown that, depending on the chosen Skyrme interaction, the tensor interaction contribution either strengthens or weakens the magicity in Si and S nuclei.