Temperature dependent density profiles and collective oscillations of dipolar droplets
Dipolar damlacıkların sıcaklığa bağlı yoğunluk dağılımı ve toplu salınımları
  1. Tez No: 577212
  2. Yazar: ENES AYBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR OKTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dipolar damlacıklar Bose gazının ortalama alan teorisinin çökme beklediği bir rejimde oluşan yeni bir halidir. Literatürde, bu damlacıkların kararlılığını göstermek için ortalama alanın ötesindeki etkiler, Lee--Huang--Yang düzeltmesi şeklinde kullanılmıştır. Biz Hartree--Fock--Bogoliubov teorisini kullanarak ortalama alanın ötesindeki etkileri sistematik bir şekilde hesaba katıp, şu ana kadar sadece sıfır sıcaklıkta çalışılan sistemin sonlu sıcaklardaki davranışını inceliyoruz. Bu tezde, Hartree--Fock--Bogoliubov teorisiyle değiştirilmiş Gross--Pitaevskii denklemini ve Bogoliubov--de Gennes denklemlerini türetip, sonrakini yerel yoğunluk yaklaşımı (LDA) ve öncekini Gaussiyen varyasyonel anzats ile çözüyoruz. Hartree--Fock--Bogoliubov teorisinin literatürdeki sıfır sıcaklık denklemini yeniden türettiğini ve sıcaklığın yoğunluk profilini ve toplu salınımları etkilediğini gösteriyoruz. Deneylerde karşılaşılan sıcaklıkların düşük yoğunluklu fazdan yüksek yoğunluklu faza geçişte önemli etkileri olabileceğini ve toplu salınım frekanslarını ciddi bir şekilde değiştirebileceğini buluyoruz.
Özet (Çeviri)
Dipolar droplets are a novel form of Bose gas that form in a regime where the mean field theory predicts collapse. In the literature, the beyond mean field effects in the form of the Lee--Huang--Yang correction to the local chemical potential are used to explain the stability of these droplets. We employ the Hartree--Fock--Bogoliubov theory to include the beyond mean field terms in a systematic manner that also allows finite temperature calculations. In this thesis, we derive the modified Gross--Pitaevskii equation and the Bogoliubov--de Gennes equations, then solve the latter with a local density approximation and the former with a Gaussian variational anzats. We show that Hartree--Fock--Bogoliubov theory reproduces the zero temperature results found in the literature, and indicates that the density profile and the collective oscillation of dipolar droplets depend on the temperature. We find that experimentally relevant temperatures (T~100nK) may significantly alter the transition between low and high density phases, and change the collective oscillation frequencies of the system.