Miscanthus ve Eucalyptus türlerinin Akdeniz'in marjinal alanında denenmesi, biyokütle ile biyoyakıt üretim potansiyelinin belirlenmesi
Trial of Miscanthus and Eucalyptus species at marginal trial fields of Mediterrenean and determination of their adaptability, biomass production and biomass potential
- Tez No: 511581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT KOCAÇİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada çok yıllık otsu C4 bitkisi Miscanthus x giganteus ve C3 bitkisi Eucalyptus camaldulensis bitkileri Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Tarsus Orman Fidanlığı içindeki verimsiz atıl durumdaki arazide deneme bloğu yöntemi kullanılarak denenmiştir. Deneme desenleri iki deneme bloğuna ayrılmıştır. Biri doğal sulanma koşullarına bırakılırken, diğeri düzenli olarak sulanmıştır. Ayrıca bu bloklarda 0, 60, 120 kg ha-1 gübre miktarları üç ayrı parselde ve üç tekerrür olacak şekilde denenmiştir. Bitkilerin fizyolojik özellikleri ile ilgili ölçümler Haziran-Ekim 2015 ve Mayıs-Ağustos 2016'da yapılmıştır. Gaz değişim parametreleri; net asimilasyon hızı, transpirasyon hızı, stoma iletkenliği ile su kullanım etkinliği ve su potansiyeli ölçülmüştür. Büyüme oranları; boy ölçümü, çap ölçümü ve yaş ağırlık-kuru ağırlık ile biyokütle içeriği; eksraktif madde, holoselüloz oranı, lignin oranı, selüloz oranı ve kül oranı incelenerek karşılaştırılmıştır. Biyoyakıt üretim potansiyeli ve verimlilikleri, çalışmada kullanılan türlerin ekstraktesi sonucunda elde edilen biyokütle üzerinden teorik olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, perennial herbaceous C4 species Miscanthus x giganteus and woody C3 species Eucaliptus camaldulensis were planted by using side-by-side trial method on a marginal and barren area of Tarsus Forest Nursery Garden, where is a part of Mersin Regional Forest Directorate. This trial field was separated in to two equal areas for practicing well-watered and drought stress. Moreover, different fertilization amounts such as; 0, 60 and 120 kg ha-1 were applied randomly to the trial fields. Physiological and biomass properties were analyzed between June and October of 2015 also May and August of 2016. Gas exchange parameters; net carbon assimilation, transpiration rate, stomatal conductivity, water use efficiency and water potential, growth parameters; length, diameter and fresh-dry weight assessments with biomass ingredients; extractive matter, holo-cellulose ratio, lignin ratio, cellulose ratio and ash ratios were analyzed and compared between these different trial types and as well as species. Bioethanol production potential was calculated theoretically via biomass by using extraction process results.