Sinop ili (Merkez) 4. ve 5.sınıfların çevreye karşı duyarlılık analizleri
Environmental sensitivity analysis of 4th and 5th graduate students in Sinop province (Center)
  1. Tez No: 511588
  2. Yazar: ARMAĞAN ÇELİKMAKAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTDİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul 4. sınıf ve ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin çevreye karşı duyarlılıklarının belirlenmesidir. Bunun yanında öğrencilerin çevre konusunda sahip oldukları davranışlar ile eğitim-öğretim gördükleri sınıflar arasındaki bağlantı ile ilgili bilgi kazanabilmek ve okullarda verilen çevre eğitiminin etkin gücü ve verimliliği konusunda genel yönden bir değerlendirme ortaya koymak araştırmanın amaçları arasında yer almaktadır. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Sinop İli Fatih İlkokulu, Gazi Mustafa Kemal İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu ve Gelincik Ortaokulu, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, İstiklal Ortaokulunda 4. ve 5. sınıfta öğrenim gören 257 kız ve 243 erkekten oluşan toplam 500 öğrenci meydana getirmektedir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak bilinen 5'li Likert tipindeki çevreye yönelik duyarlılığı belirlemeye yönelik ölçek kullanılmıştır. Bu anket;“Kişisel Bilgi Formu'' ve 20 maddeden meydana gelen ”Çevreye Yönelik Duyarlılık Ölçeği"; Hava kirliliğine ilişkin duyarlılık, Çevresel duyarlılık, Toprak kirliliğine ilişkin duyarlılık, Su kirliliğine ilişkin duyarlılık, Nüfusun çevreye etkisi olmak üzere 5 alt ölçeği içermektedir. Ölçekte yanıt seçenekleri olarak, ölçeğin 1. sütununda bulunan (kesinlikle katılıyorum)'dan, 5. sütununda bulunan (kesinlikle katılmıyorum)'a kadar ibareler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgulara göre, çevreye karşı duyarlılık ölçeği ile ortaya çıkan bulgular ve çevreye karşı duyarlılık ölçeği ile ortaya çıkan verilerin istatistiki analizi karşılaştırıldığında, öğrencilerin çevreye karşı duyarlılıklarının cinsiyet, sınıf, anne-baba eğitim düzeyi, anne–baba meslek sınıfı değişkenleri yönünden istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermeyip, benzerlik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to find out how much primary 4th and secondary 5th grade students care about the environment. Another objective of the study is also to learn if there is a relation between the students' environmental behaviours and the class-room where they get educated and to evaluate the quality and productivity of the environmental education at school. The sampling of the study has 257 girls and 243 boys from 4th and 5 th grades, 500 students in total from Fatih Primary School, Gazi Mustafa Kemal Primary School, Cumhuriyet Primary School, Gelincik Secondary School, Mehmet Akif Ersoy Secondary School, İstiklal Secondary School in 2016-2017 Academic Year in Sinop. In the study, 5 s Likert scale, which is known“data collection technique”is used.This study is has Personel Information form with 20 items and 5 sub-criteria such as Environmental sensitiveness scale, Air Pollution Sensitiveness, Environmental care, Soil Pollution Sensitiveness, Water Polllution sensitiviness, Population Effect on the environment. Replies are evaluated from“strongly agree”in the 1st column to“strongly disagree”in the 5th column in the scale. As a result of the study, when we compare the findings and statistics in the Environmental Sensitiviveness scale, it is clear that students' behaviours have no significant difference in termsof sex, social class, parents' education, parents' occupation but similarities.