Viyana'da yaşayan Türk göçmenlerin kamusal mekan-çevre etkileşimleri
Public place-environment interactions of Turkish immigrants in Vienna
- Tez No: 511587
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OCAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kentlilerin ortak kullanımına ve erişimine açık kamusal mekânlar insan-çevre etkileşimi, bakımından incelendiğinde kullanıcıların algı, tercih ve davranışlarını belirleyen pek çok değişken olduğu görülmektedir. Bu bağlamda tez çalışması bu etkileşimde rol oynayan kültür, yaş grubu ve cinsiyet rolünü araştırmayı hedeflemektir.Çalışmada bu kapsamda ilk olarak ailesi veya kendisi Türkiye'den gelmiş ve Viyana'da yaşayan göçmenlerin Viyana'daki kamusal mekân tercihlerini anlamak üzere göçmenler ile anket ve görüşmeler yapılmıştır.Anket ve görüşmeler sonucunda yaş gruplarının farkı kamusal mekân tercihlerine göre belirlenen bir parkta (Oberlaa Kurpark; 45-60 yaş grubu) ve bir cadde de (Kärtner Straße; 20-35 yaş grubu) esas anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada iki yaş grubu arasında (20-35, 45-60) algı, tercih ve davranış farkları anlaşılmaya çalışılırken, aynı zamanda grup içinde kadın-erkek kıyaslamalarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the public places which allow common use for citizens are analyzed in terms of people-environment interactions, it is found that there are several variables affecting the user's perception, preferences and behavior. This work aims to research the factors of culture, age bracket and gender roles.In a park (Oberlaa Kurpark; 45-60 age bracket) and in a large street (Kärtner Straße; 20-35 age bracket), both of which was determined by the results of the pilot survey, the main survey was performed.In this study, while it was aimed to determine the differences in perception, preferences and behavior between the two age groups (20-35, 45-60), in-group comparisons for different genders were additionally drawn. A broad evaluation was done including both age groups in terms of the effects of concepts such as immigration, culture, and identity on the people-environment interactions in public places.