Mimaride çini restorasyonu ilkelerinin sorunsalları üzerine bir yöntem araştırması
A Method researc on the principles and their problems of the restoration of tile in the architecture
  1. Tez No: 51160
  2. Yazar: A. SULTAN KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Mimarlık, Crafts, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET“Ne, neden ve nasıl korunmalı?”sorulan ile kuramsal bir yaklaşımla ele aldığımız restorasyon sorunsalında: insan çalışmasının ürünü olan ve belli bir zaman ve yer boyutunda bilincin süzgecinden geçerek kazandıkları estetik ve tarihsel özellikleri ile eski eser olma özelliği taşıyan kültür varlıklarının korunup, gelecek kuşaklara aktarılmak istenmesi gerekçesi ile karşılaşılmış ve bu doğrultuda ilkeler belirlenmiştir. Uluslararası ve Ulusal restorasyon tüzükleri de gözönüne alınarak oluşturulan ilkelerden sonra, uygulama aşamasında karşılaşılan sorunsallar ele alınmıştır. Tanım, ilke ve sorunsallarda genelden özele doğru inilerek, restorasyonun spesifik bir alanını oluşturan Mimaride Çini Restorasyonu'nun tarihsel perspektif içerisinde ilke ve sorunsallarının da irdelendiği 1. Bölüm oluşturulmuştur. Erzurum Lala Paşa Cami örneğinde gerçekleştirilen uygulama çalışmaları ile desteklenmeye çalışılan Mimaride Çini Restorasyonu için bir yöntem önerisi ise 2.Bölüm'de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the problem of restoration taking in hand with a theoretical approaching by means of the questions those which“what, why and how must be protected?”: It was confronted with the cause of protecting and conveying to the future generations the cultural existences, which are product of human being activity and carrying the quality of ancient work with aesthetics and historical features gained by passing through the filter of conciousness in the dimension of a certain time and place, and the principles were pointed out this direction. The principles had been brought into existence considering international and national regulations of restoration and then, the problems, which belong to stage of application, were taken in hand. It had been come down from the general to the particular in definitions, principles and problems so that the Part One was consisted. In this part, The restoration of Tile in The Architecture, a specific part of restoration, has been discussed. In Part Two, a suggestion of method has been given for The Restoration of Tile in The Architecture. This method had been realized and it was being tried to support with the efforts of application in the example of Lala Pasha Mosque in Erzurum.