Halka açık anonim ortaklıkların hisse senedi
The Issue of shares of public company
  1. Tez No: 51161
  2. Yazar: OSMAN SALİH TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HURİYE KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Halka açık anonim ortaklıkların hisse senedi ihracı konusunun anlaşılabilmesi için; halka açık anonim ortaklık kavramının, hisse senedi kavramının ve ihraç kavramının ayrı ayrı. açıklanması ve bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışmada bu hususlar incelenerek ayrı ayrı kavramların anlaşılmasına çalışılmış, konunun bütünü hakkında da bir bilgi birikimi elde edilmesine yönelinmiştir. Bu çerçevede konu hakkında önce bölüm bölüm bilgi edindikten sonra konunun son kısımlarında toplam bilgiler ortaya çıkarılmaya başlanmış, böylece konunun okuyanların düşünce dünyalarında ve bilgi birikimlerinde yer edinmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada kanun ve mevzuat çerçevesinde inceleme yapılırken, bunların eksik yönlerini ve karışıklığa yol açan ifadelerini değerlendirerek, yeni düzenleme yapılması gerektiği belirtilmiştir. Yargıtay kararlarını da dikkate alarak yaptığımız çalışmada eleştiri ve önerilerin sunulması bu çalışmadan elde edilen en önemli husustur. Gerek çalışmanın içinde gerekse sonuç bölümünde ileri sürdüğümüz eleştiri ve öneriler, çalışmanın bütününden elde edilmiştir. Bu nedenle bu çalışmanın bütünsel açıdan ifade ettiği değer, bölüm bölüm ifade ettiği değerden daha önemli ve yararlıdır. Genel olarak bu şekilde özetleyebileceğimiz bu çalışmada şu hususların da belirtilmesi yararlı olacaktır. Sermaye piyasalarının geliştiği ve güçlendiği dünyada, Ülkemizin sermaye piyasasının da gelişmesi ve güçlenmesi temenni etmekteyiz. Halka açık anonim ortaklıkların artması, halka açılmaların teşvik edilmesi, halka açılacak anonim ortaklıkların yöneticilerinin her türlü endişeden uzak olarak sahibi olduğu ortaklıkları halka açmaları ülke, sermaye piyasası ve bu ortaklıklar için gerekli ve yararlıdır. Endişeler, halka açılmaları yavaşlatırken sermaye piyasası araçları ihracının özellikle hisse senedi ihraçlarının, özlenen ve istenen düzeyde olmasını engellemektedir. Ortaklıkların aile ortaklığı hüviyetinden arınıp biran önce halka açık anonim ortaklıkhüviyetine bürünmesi, geleneksel yapılardan vazgeçip gelişen dünyanın yapılarını benimsemesi gereklidir. Bu çerçevede halka açık anonim ortaklıklara tanınan kolaylıkların da değerlendirilerek sağlanan kolaylıklara göre, hisse senedi ihraç edilmesi zaman kaybını önleyecektir. Bu nedenle bu kolaylıkların tanınacağı ortaklık sıfatını benimseyerek de hisse senedi ihraç edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to understand the stock issue of public-held companies; it is required to know and explain the public-held company concept, common stock concept and issue concept. For this reason, in this thesis, we have worked on these concepts to understand them seperately and we have tried to have some knowledge on the whole of the subject First of all, after obtaining information on the subject, the whole information is gathered by the last parts of the topic, and by this way it is tried to have the subject gain a place in the minds and knowledge of the readers. In this work; while legislation and regulations are examined, the deficient and defective expressions are evaluated and if is recommended that new regulations should be done. The most outstanding result of this work, in which the Supreme Court judgements are evaluated, may be the criticism of legislation and regulations and the following recommendations. The criticism and recommandations either in the main parts of the work or in the conclusion part, are acquired from the work as a whole. For this reason it is believed that the importance of this work as a whole is more beneficial than the importance of its sections seperately. In this work, which can be summarized generally as it is done above, the following subjects should also be mentioned. In a world where capital markets are continuously developing and becoming stronger, it is desired that the capital market in Turkey will also develop and become stronger. İt is believed that the increase in the number of public-held companies, the encouragement of joint-stock companies to become public-held companies are beneficial for Turkey, capital market and for joint-stock companies. It is also believed that the doubts about this subject are both decreasing the speed of becoming public-held companies and obstructing the issue of common stocks reach the desired level. It is thought that the companies should become public-held ones as soon as possible, and it is required that they should be organized according to the modern company structures of the developing world.Within this frame; it is thought that issue of common stocks according to the advantages that are realized for public-held companies will prevent time loss. For this reason, common stocks can be issued under the title of companies realizing the advantages of public-held companies.