Otel işletmelerinde işletme sermayesi ve alacak yönetimi
Working capital and credit management in hotel establish ment
- Tez No: 51159
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN USAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Son yıllarda Dünya turizmindeki gelişmelere paralel olarak Türk turizminde de önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Ortaya çıkan bu gelişmeler, otel işletmelerinde işletme işlevlerinin yerine getirilmesi konusunda yeni değişimlere neden olmaktadır. Söz konusu değişimlerin en önemlilerinden biri de, finansman işlevinin yürütülmesinde görülmektedir. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölüm teorik değerlendirmelere, dördüncü bölüm ise, ilk üç bölümde savunulan kuramsal görüşlerin sınanmasına yönelik uygulama araştırmasına ayrılmıştır. Birinci bölümde, genel olarak turizm işletmelerinin spesifik olarak da otel işletmelerinin yönetimi ve finansal yapısı ele alınmıştır. Bölümde, işletme işlevlerinin ve yönetim faaliyetlerinin yerine getirilmesinin özde parasal kaynaklara dayandığı vurgulanmıştır. Bu özelliği ile finansman işlevinin otel işletmeleri yönetimindeki yeri ve. önemi ele alınmıştır. Bölüm sonunda ise, finansal yapı kavramına değinilerek işletme sermayesi yönetimine ışık tutulmaya çalışılmıştır. ikinci bölümde, otel işletmelerinde işletme sermayesi yönetimi incelenmiştir. İşletme sermayesinin unsurları, işletme sermayesi finansmanı ve işletme sermayesi türleri bu bölümde ele alınmıştır. Optimum işletme sermayesi bileşimi ve miktarının belirlenmesi ve böylece, işletme sermayesinde etkinliğin sağlanması üzerinde durulmuştur. Üçüncü olarak, işletme sermayesi yönetiminde bir yönetim aracı olarak bütçelerin ve finansal analizlerin önemi üzerinde durulmuştur. Dördüncü olarak işletme sermayesi politikaları ve beşinci olarak da, işletme sermayesi unsurlarından nakitlerin, alacakların ve stokların yönetiminin işletme sermaye yönetimine etkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, işletme sermayesi yönetiminde etkinliğin sağlanmasında önemli bir yeri olan alacak yönetimi geniş bir açıyla değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, otel işletmelerinde alacak yönetiminde etkinliğin sağlanması ve bu etkinliğin sağlanmasında muhasebe işlevinin önemi vurgulanmıştır. Bölüm sonunda ise, işletme içinde alacakların etkin bir şekilde izlenebilmesini ve denetlenebilmesiT sağlayacak şekilde alacakların sınıflandırılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Otel işletmelerinde, işletme sermayesi yönetiminde etkinliğin sağlanmasına yönelik uygulamaları kapsayan araştırmaya ise dördüncü bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a parallel to developments in World tourism, there have been significant developments in Turkish tourism in recent years. These developments have caused new changes in performing the functions of management. The most important one of these changes has been observed in the field of finance. The dissertation comprises of four chapters. First three chapters, have made a theoretical analyses while the fourth chapter has a field study based on a survey. In the first chapter, the management and financial structure of the tourism establishments in general and hotel establishments in particular, have been investigated. In this chapter, it is emphasized that the success of management functions and operations has depended on financial sources. Therefore, the role and importance in the management of hotel establishments has been emphasized as well. In the end of this chapter“the term of financial structure”has been explained and working capital management has been dealt with. In the second chapter, working capital management in hotel establishments (business) have been investigated. In this subject, firstly, the elements, finance and types of working capital have been taken into account. Secondly, optimal combination and determination of the amount of working capital, thus achieving productivity in working capital has been mentioned. Thirdly, the importance of budgets and financial analysis (ratios) as a means of management in working capital management has been emphasized. Then, working capital management policies have been undertaken. Finally, the impacts (effects) of management of cashes, credits and stocks on the management of working capital have been assessed. The third chapter deals with credit management which has on important place in achieving productivity of working capital management. In this subject, achievement of productivity of working capital management in hotel establishments and the importance of accounting function has been emphasized. Finally, the requirement of classification of credits, which will result in an effective monitoring process and auditing of credits within the business, has been mentioned. In the forth chapter, a field study based on survey has been made about achievement of productivity of working capital in hotel establishments.