Türkiye ekonomisinde kapsayıcı büyüme ve cari açık ilişkisinin incelenmesi
Analysis of the interrelationship of inclusive growth and current account deficits in Turkey
  1. Tez No: 511653
  2. Yazar: HATİCE ŞEHİME ÖZÜTLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Ekonomik kalkınma ve büyüme tartışmalarını uzlaştırmaya dönük en yeni büyüme yaklaşımı“kapsayıcı büyüme”ile bazı ülkelerin sürekli cari açık bazılarınınsa cari fazla vermelerinin küresel dengeyi altüst ettiğini savunan“global cari dengesizlikler”yaklaşımları ekonomi çevrelerinde aynı dönemlerde tartışılmaya başlamıştır. Pekçok ortak parametreyi paylaşmalarına rağmen iki konuyu bütünlükle ele alan herhangi bir çalışma olmamıştır. Türkiye de kronik cari açığa sahip ülkelerden kabul edildiği için çalışma genel anlamda kapayıcı büyüme ile cari denge ilişkisini, özelde ise Türkiye'de 1997-2016 dönemi için kapsayıcı büyüme ile cari açık arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Başarılı yönetildiklerinde ulusal ve global cari denge kadar güvenlik ve göç hareketleri gibi parametrelerin de sosyal refah, adalet ve toplumsal barışa katkı sunarak kapsayıcı büyümenin ekopolitiğini ve sosyal refah fonksiyonunun pozitif etkiledikleri tespit edilmiş, Türkiye için hem bu süreci destekleyen sonuçlara ulaşılmış hem de bölgesel olarak değişiklik gösteren tamamlayıcı parametreler ayrıştırılmıştır. Bunlara bağlı olarak kapsayıcılık analizlerinde etkili olabilecek bu türden tamamlayıcı parametrelerin de önemle incelenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As an attempt to aggregate development and growth theories, the newest approach“inclusive growth”and the debate on“global imbalances”, which supports the idea that it is destructive to the global balance having chronic current account deficits at some countries and huge surpluses at some others, were emerged at the same periods. Though they have so many common parameters, there is no such study analysing these two approaches together. Because Turkey is considered as one of those countries struggling with chronic current account deficits, this study focuses on the interrelation of Turkey's inclusive growth path and chronic current account deficits between 1997-2016 spesifically, and analysis the interrelation between inclusive growth and current account balance in general. It is proven by the results that such parameters like security, immigration or integration must not be underestimated beside national or global current account imbalances, because of their influence on social welfare function through the ecopolitics of inclusive growth. In addition, other complementary inclusiveness indicators are determined for Turkey's growth path for different regions. It is seen by the Turkey's inclusive growth path that this kind of complementary indicators can contribute to the social and economic welfare of a country beside social peace processes if they are managed well, and they must be a part of inclusiveness analysis too.