Nükleer reaktörlerde kullanılan kontrol çubuklarının malzeme açısından incelenmesi
Investigation of control bars used in nuclear reactors by materials
  1. Tez No: 511677
  2. Yazar: FATMA YAKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYSUN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Nükleer reaktörlerdeki kontrol çubukları reaktörlerin kritiklik düzeyini sağlamak amacıyla kullanılmaktadırlar. Bor, bor bileşikleri, samaryum, gadolinyum, hafniyum, kadmiyum yüksek nötron yutma tesir kesitine sahip olan elementler olduğu için nükleer reaktörlerde kontrol çubuğu malzemesi olarak yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu elementlerin yüksek enerjili fotonlar için absorplama tesir kesiti değerleri ayrıca incelenmelidir. Bu amaçla bu çalışmada nükleer reaktörlerde kontrol çubuğu olarak kullanılan bor, bor bileşikleri, samaryum, gadolinyum, hafniyum, kadmiyum gibi malzemelerin foton absorplama tesir kesitleri 0,001 -1000MeV arasındaki enerji değerleri için X com foton tesir kesiti programından elde edilmiştir. Enerji ve doğrusal soğurma katsayısı arasındaki değişim grafiksel olarak elde edilerek fotoelektrik soğurma kenarlarının hangi enerji aralığında oluştuğu tespit edilmiştir. Soğurma kenarlarının elementlerin Z atom numaraları civarında gözlendiği ve Z
Özet (Çeviri)
Control rods in nuclear reactors are used to provide criticality of the reactors. Boron, boron compounds, samarium, gadolinium, hafnium, cadmium are used as control rod materials in nuclear reactors because they are elements with high neutron flux cross section. The absorption cross section values of these elements for high-energy photons should also be examined separately. For this purpose, photon absorption cross sections of materials such as boron, boron compounds, samarium, gadolinium, hafnium, cadmium which are used as control bars in nuclear reactors have been obtained from X com photon activity section program for energy values between 0.001-1000 MeV. The change between the energy and the linear absorption coefficient is graphically obtained to determine the energy range of the photoelectric absorption edges. It has been found that the absorption edges are observed around the Z atomic numbers of the elements and that the absorption edge peaks do not occur in the elements with Z