Taş mastik asfaltta elektrik ark fırını cürufunun agrega olarak kullanılabilirliğinin araştırılması ve doğal agrega ile karşılaştırılması
Investigation of usage of electric arc furnace slag as aggregate in stone mastic asphalt and comparision with natural aggregate
  1. Tez No: 511696
  2. Yazar: FERHAT ALTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜYE İYİNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnşaat sektörünün tüm branşlarında olduğu gibi ulaştırmada da yapılan işin mevcut şartlar dahilinde maksimum fayda sağlaması istenir. Bu bir yol kaplamasında kullanım amacına göre uzun ömür ve yüksek dayanım olarak sıralanabilir. Daha önce bahsedilen nüfustaki artış trafikte de etkisini göstermekte ve her geçen gün ağır taşıt trafiği artmaktadır. Bu artışın kaplamalar üzerinde oluşturduğu hasarı ve kullanım konforunu arttırmak için Taş Mastik Asfalt kaplamalar tasarlanmaktadır. Çalışmada, elektrik ark fırını (EAF) kullanarak hurda çelikten üretim yapan işletmelerde atık madde olarak açığa çıkan EAF cüruflarının Taş Mastik Asfalt kaplamalarda agrega olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Doğal agrega ile kıyaslama yapılarak uygunluğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As well as the all branches of the construction industry, it is always desirable in transportation area to maximize the benefits in current conditions of the work that has been done. There are so much consumption in construction industry. Recycling in construction industry is the necessity for the nature. Concrete, asphalt, iron-steel are the mostly consumpted materials in construciton industry. These materials have got an important percentage in recycling operations. This can be listed as a long life and high strength according to the purpose of use in a road cover. Increase of popuplation influence that pointed above is also reflected in the traffic and heavy vehicle number is increasing day by day. Stone Mastic Asphalt coatings are being designed to reduce the damage caused by this increase and to increase the usage comfort. In the study, the use of EAF slag as waste material in stone mastic asphalt pavements was investigated as a grease in the enterprises producing scrap steel using EAF. Appropriatenes was investigated by comparing with natural aggregate.