Research on the relationship between water chemistry, sediment chemistry and carapace structure of non-marine ostracoda (crustacea) from Giresun (Turkey)
Giresun (Türkiye) ilinde sucul habitatlardan toplanan örneklerin, ostrakoda (crustacea) kabuğu, su kimyası ve sediment kimyası bakımından aralarındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 511775
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalıĢma, 3-8 Ekim 2015 tarihleri arasında Giresun il sınırları kapsamından toplanan 105 farklı noktadaki tatlısu habitatını kapsamaktadır. Giresun'daki 105 örnekleme alanından 69'unda, dokuz cinse ait 16 ostrakod türü kaydedilmiĢtir. Bütün türler bu bölge için yeni kayıttır. Farklı sucul habitat türlerinden su ve sediman örnekleri toplanarak, ostrakod çeĢitliliği ve kabuk yapısı üzerindeki etkileri arasındaki iliĢkiyi göstermesi için analiz edilmiĢtir. Enerji Dağılımlı X-ıĢını Analizi (EDX) için hazırlanmıĢ 17 kabuk örneğinin ve kabukları oluĢturan elementlerin yüzdeleri belirlenmiĢtir. Kanonik ĠliĢki Analizi (CCA)'nin ilk iki ekseni, dokuz tür ve dört çevresel değiĢken arasındaki iliĢkinin % 69.5'ini ortaya çıkarmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This study includes 105 different freshwater habitats were sampled from Giresun during 3-8 October 2015. Nine genera and 16 species were recorded from 69 of 105 sampling sites in Giresun. All species were new record for this province. Water and sediment samples from different aquatic habitat types were collected and analyzed to show possible relationship between abundance and effects on carapace structure of Ostracoda. Selected 17 carapace sample prepared for Energy Dispersive X-ray Analysis (EDX) and the percentages of the elements forming the carapace were determined. First two axes of Canonical Correspondence Analysis (CCA) revealed 69.5% of relationship between nine species and four environmental variables.