Kolelitiazis tedavisinde laparoskopik ve açık kolesistektominin yeri
The place of laparoscopic (LS) and open cholesystectomy in the treatment of cholelitiasis
  1. Tez No: 511776
  2. Yazar: AHMET AYKAS
  3. Danışmanlar: DR. ZEKİ KARASU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Laparoskopik (LS) ve açık teknik kolesistektomi yöntemlerini perioperatif parametreler açısından karşılaştırmak. Metod: Mart 1995-Ekim 1996 tarihleri arasında İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3.Genel Cerrahi Kliniği'nde yapılan 30 LS ve 50 açık kolesistektomi vakasına ait dosyalar retrospektif olarak incelendi. Gruplar demografik veriler, hastalık özellikleri, operasyon süreleri, perioperatif komplikasyonlar, ilave analjezi ihtiyacı, oral beslenmenin tolerasyonu ve hastanede kalış ve normal fiziksel aktiviteye dönüş süreleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama yaş 46.8+/-7.6 idi. Demografik ve hastalıkla ilişkili özellikler ve medikal ko-morbidite açısından gruplar benzerdi. Ortalama operasyon süresi sırasıyla LS ve açık serilerde 64+/-17 (37-143) ve 48+/-12 (32-75) dakika idi. LS işlemlerin 4'ünde (%13.3) açığa geçildi. LS grupta 4 (%13.3) olguda (1 ductus yaralanması, 1, yara enfeksiyonu, 2 atelektazi), açık kolesistektomi grubunda ise 6 (%12) olguda (1 koledok yaralanması, 2 atelektazi, 3 yara enfeksiyonu) perioperatif komplikasyon izlendi. Ortalama hastanede kalış süresi LS ve açık grupta sırasıyla 2+/-0.4 ve 5+/-1.1 gün idi. Sonuç: Hasta sayılarının azlığına ve analizlerdeki yetersizliklere rağmen bu çalışmanın sonuçları iki yöntemin perioperatif morbidite açısından benzer olduğunu, fakat LS kolesistektominin hasta komforu ve hastane kalış süresi açısından daha avantajlı olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to compare LS and open cholesystectomy techniques with respect to perioperative parameters. Methods: Patient files of 30 LS and 50 open cholesystectomies performed in our clinic between March 1995 and Octoper 1996 were retrospectively evaluated. The groups were compared according to demographic and disease-related characters, duration of surgery, perioperative complications, additinoal analgesia requirement, toleration of oral intake, duration of hospital stay and time to return normal physical activity. Results: Mean age was 46.8+/-7.6. The groups were similar in terms of demographic and disease-related characters and medical co-morbidity. Mean duration of surgery was 64+/-17 (37-143) and 48+/-12 (32-75) minutes in LS and open surgery groups respectively. In the LS group there were 4 (13.3%) perioperative complications (1 ductus injury, 1 wound infection, 2 atelectasis) and similarly, in the open surgery group there were 6 (12%) perioperative complications (1 coledoc injury, 2 atelectasis, 3 wound infection). Mean hospital stay was 2+/-0.4 ve 5+/-1.1 days in the LS and open surgery groups, respectively. Conclusion: In spite of its small number of patients and some methodological limitations, the results of present study suggest that two cholesystectomy methods were similar in terms of perioperative morbidity, but LS techique has an advantage of an improved patient comfort and a decreased hospital stay.