Stent takılan hastalarda CYP2C19 gen polimorfizminin belirlenmesi
The determination of CYP2C19 gene polymorphism in stent-inserted patients
  1. Tez No: 511774
  2. Yazar: YASEMİN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DIRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmanın amacı, CYP2C19 (sitokrom 4502C19) geni polimorfizminin Samsun ve çevre illerden gelen stent takılan hastalarda ve sağlıklı kontrol grubunda dağılımını incelemek ve stent takılan hastalarda önceden bu polimorfizme bakılarak, antitrombosit ilaçların dozunun ayarlanmasının yapılabilmesidir. Çalışmaya Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda stent takılan 18 yaş üstü 250 stentli hasta ve sağlıklı kontrol grubu 115 kişi alınmıştır. Hasta ve kontrollerden 2 ml heparinli tüpe periferik kan örnekleri alınıp moleküler genetik laboratuarında genotiplemeleri yapılmıştır.DNA eldesi kit kullanılarak yapılmış olup, elde edilen DNA'dan CYP2C19 geni, polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon parçacığı uzunluk polimorfizmi (PCR-RFLP) tekniğiyle belirlenmiştir. CYP2C19*2 PCR ürünlerisırasıyla,Sma1enzimiilekesilip oluşan parçalar agarozjel elektroforezi ile tanımlanmıştır. Yaptığımız tanımlama sonucunda 250 stent takılan hastanın genotipleri ve 115 sağlıklı bireyin genotipleri belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Buna göre 250 stentli hastada 188 yabanıl tip(%75,2), 58 heterozigot(%23,2) ve 4 mutant tip(%1.6) tanımlanmıştır. Sağlıklı kontrol grubundaki 115 bireyden 87 yabanıl(%75,7), 27 heterozigot(%23) ve 1(%0.9) mutant tip tanımlanmıştır. CYP2C19 yavaş metabolizörlerin oranı toplumlar arası değişiklik göstermektedir. Beyaz ırkta yavaş metabolizör sıklığı %2-5 iken, doğu populasyonunda %11-23 arasında değişmektedir. Başçı vd (1994)'te ilk defa Türk bireylerde yaptıkları çalışmada 106 sağlıklı bireyde yavaş metabolizör oranını % 0,94 bulmuşlardır. Aynacıoğlu vd (1999) ise 404 sağlıklı bireyde %1 bulmuşlardır. CYP2C19 (sitokrom 4502C19), klinikte kullanılan bir çok ilacın metabolizmasında rol oynar (Hunfeld 2008). Bu nedenle CYP2C19 için heterozigot veya homozigot polimorfizim saptanan hastalara doz ayarı yapmak hayati önem taşımaktadır.Clopidogrel antitrombositer ilaç grubunda yer alır ve kan pıhtılaşmasına neden olan trombosit kümeleşmesini engelleyerek etkisini gösteren ön bir ilaçtır.Stent takılan zayıf metabolizer hastalarda clopidogrelin kullanımı sonrasına inme,enfarktüs ve ölüm gibi ciddi etkilerin görülme riski artmaktadır.Dolayısıyla önceden bu polimorfizme bakılarak, ilaç ve ilaç dozunun ayarlanması yapılabilecektir. Ayrıca çalışmamızın sonucununliteratürebir katkı yaptığını düşünmekteyiz. İstatistiksel analizleri yapıldığında, hasta ve kontrol grubu ile genotip dağılımı arasında bir ilişki olmadığı gözlenmiştir (p >0.05). Her iki grupta cinsiyet ile genotip dağılımı arasında da bir ilişki olmadığı gözlemlenmiştir (p >0.05). Çalışmamız, Samsun ve çevre illerden gelen stent takılan hastalarda CYP2C19 geni polimorfizmini belirleyen ilk çalışmadır ve elde edilen sonuçlar Başçı vd (1994) ve Aynacıoğlu vd (1999)'ın yaptığı çalışmalarla paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the distribution of CYP2C19 (cytochrome P4502C19) gene polymorphism in stent-inserted patients and the healthy control group from Samsun and the surrounding provinces, thus the possibility to adjust the dosage of antithrombotic drugs by looking at this polymorphism in patients who are inserted stents. Cytochrome P450 enzymes are the microsomal enzymes that oxidize in theliver. Thefamily of cytochrome P450 2C has beendividedinto 4 members, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C18 and CYP2C19. Thegenes of theseenzymes arelocalized in the 10q24 region of thechromosome 10. The CYP2C19 enzyme gene is 1473 basepairs in lengthandcontains 9 exonsandencodes a protein of 490 amino acids. The CYP2C19 enzyme, such as CYP2C9, is alsoinvolved in themetabolism of manydrugsthatarefrequentlyusedclinically. The CYP2C19 enzymes hows genetic polymorphism and this polymorphism is a pointmutation. The proportion of CYP2C19 slow metabolizers varies between communities. The frequency of slow metabolism of the caucasian race varies from 2-5% in the eastern population to 11-23% in the eastern populations. Başçı et al. (1994) found the proportion of slow metabolizers in healthy people to be 0.94% and this study was the first researched in Turkish people. And Aynacıoğlu et al. (1999) found it 1% in 404 healthy people. CYP2C19 (cytochrome 4502C19) plays a role in the metabolism of many drugs used clinically (Hunfeld 2008). For this reason, it is crucial to adjust the dose of medication for the patients in whom it is determined that the CYP2C19*2 allele is heterozygote or mutant. Clopidogrel is a drug appearing in the antithrombotic drug group and taking effect by inhibiting the aggregation of thrombocytes causing blood-clotting. In the case of poor metabolizer patients with stents attached, the risk of serious effects such as stroke, infarction and death is increased following the use of clopidogrel. Therefore, by looking at this polymorphism in advance, the drug and drug dose can be adjusted.Wealsothinkthattheresult of ourstudywillcontributetotheliteratüre 250 patientsover 18 yearsoldwho had beeninsertedstents in thecardiologydepartment as thepatientsgroupand 115 healthypeople as thecontrolgroupwereinvolved in thestudy. Peripheral blood samples obtained from the patients and the controls were placed in 2 ml heparinized tubes and genotyped at molecular genetics laboratory.From the DNA obtained from these blood samples, the CYP2C19 gene was identified by polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) technique.CYP2C19*2 PCR products were cut witht he Sma1 enzyme respectively, and there sulting fragments were identified by agarose gel electrophoresis.As a result of the identification, the genotypes of 250 stent-inserted patients and 115 healthy people were determined and compared. Accordingly, 188 wild type(%75,2), 58 heterozygote(%23,2) and 4 mutant types(%1,6) were described in 250 stent-inserted patients. And in the healthy control group, 87 wild(%75,7), 27 heterozygote(%23,5) and 1 mutant type(%0,9) were defined. When statistical analysis was performed, it was observed that there was no correlation between the genotype distributions in the patient and control groups (p>0.05). It was also observed that there wasn't a correlation between gender and genotype distribution in both groups (p> 0.05). Our study is the first study to determine CYP2C19 gene polymorphism in patients from both Samsun and the surrounding provinces, who were inserted stent and the results are parallel with those of Başçı et al. (1994) and Aynacıoğlu et al. (1999).