Akut lenfoblastik lösemi tedavisinde kullanılan L-asparaginaz ve kortikosteroide bağlı hiperlipidemi
L-asparaginase and corticosteroid-induced hyperlipidemia in the treatment of acute lymphoblastic leukemia
- Tez No: 511785
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YILDIZ YILDIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma ALL tedavisinde kullanılan kortikosteroid ve L-asparaginaza bağlı hiperlipidemiyi araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Çocuk Kliniği'nde tanı konulan ve tedavileri halen devam etmekte olan 23 hasta alındı. Hastaların yaşları 2-13 yaş arasında, yaş ortalaması 6,17±3,18 yıl olarak bulundu. Erkek/kız oranı 11/12 idi. Çalışmaya alınan hastalar 2 grupta incelendi. Bir gruba, kemoterapi protokolünün prednizolon + L-asparaginaz'ı kapsayan Faz I tedavisi, diğer gruba deksametazon + L-asparaginazı kapsayan Faz IV tedavisi uygulandı. Tüm hastalardan tedavinin başlangıcında ve tedavinin 7,14,21,27. Günlerinde açlık kan örmekleri alındı. Bu örneklerde biyokimyasal olarak kan şekeri, total kolesterol, TG, HDL, VLDL, LDL, amilaz düzeyleri ölçüldü. Bütün parametrelerin tedavi başlangıcındaki ve tedavinin 7,14,21,27. Günlerindeki değerleri karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığınaa bakıldı. Deksametazon+ L-asparaginaz tedavisi uygulanan grupta kan şekeri, total kolesterol, TG, HDL, LDL değerlerinde tedavinin başlangıcı ile devam eden günlerde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Amilaz değerinde tedavi başlangıcı ile tedavinin 20. Günü arasında anlamlı bir fark bulundu. VLDL içinse, tedavinin başlangıç ve tedavinin diğer günleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Prednizolon+ L-asparaginaz tedavisi alan grupta, tüm parametrelerde tedavi başlangıcı ile tedavinin 7,14,21,27. Günleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. ALL tedavisinde kullanılan kortikosteroid ve L-asparaginaz ile hafif veya ciddi hipertrigliseridemi görülebilir. Hipertrigliserideminin oluşmasında tedavi protokolu ile ilaç dozunun etkisi yoktur. Uzun süreli izlemde henüz ne gibi sonuçlar doğuracağı bilinmediğinden, kortikosteroid ve L-asparaginaz tedavisi alan hastalardan tedavi öncesi, tedavi sırası ve tedavi sonunda yapılacak rutin tetkikler içinde kan lipidleri de yer almalıdır. Sonuç olarak altta yatan hastalığın ciddi doğasına bakarak, kortikosteroid ve L-asparaginaz tedavisine bağlı hipertrigliserideminin bening ve geçici olması nedeniyle, ALL tedavi protokolünde değişiklik yapmaya gerek olmadığı kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the hyperlipidemia due to corticosteroid and L-asparaginase in the treatment of ALL. Twenty-five patients who were diagnosed and treated at the 1.Children's Clinic of Şişli Etfal Training and Research Hospital were included in the study. The mean age of the patients was between 2-13 years and the mean age was 6,17±3,18 years. The boy / girl ratio was 11/12. Patients included in the study were evaluated in two groups. One group was treated with Phase l therapy, including prednisolone + L-asparaginase of the chemotherapy protocol; the other group underwent Phase IV treatment including dexamethasone + L-asparaginase. Fasting blood samples were obtained from all patients at the beginning of treatment and on the 7th, 14th, 21st, 27th days of treatment. In these samples, blood glucose, total cholesterol, TG, ADL, VLDL, LDL, amylase levels were measured biochemically. The values of all parameters at the beginning of treatment and on the 7, 14, 21, 27 days of treatment were compared and it was evaluated whether there was a statistically significant difference. Dexamethasone +L-asparaginase treatment in the group of blood glucose, total cholesterol, TG, HDL, LDL values of the beginning of treatment with the difference in the days of the statistically significant difference was found. There was a significant difference in amylase between the beginning of the treatment and the 20th day of the treatment. For VLDL, there was no significant difference between the onset of treatment and other days of treatment. In the group receiving prednisolone+L-asparaginase, no statistically significant difference was found between the beginning of the treatment and the 7, 14, 21, 27 days of treatment in all parameters. Mild or severe hypertriglyceridemia can be seen with corticosteroid and L-asparaginase used in the treatment of ALL. There is no effect of drug dose and the treatment protocol in the formation of hypertriglyceridemia. Since the results are not known yet in long-term follow-up, blood lipids should be included in routine work up before, during and after the therapy in patients who receive corticosteroids and L-asparaginase treatment. In conclusion, we concluded that due to the serious nature of the underlying disease, hypertriglyceridemia due to corticosteroid and L-asparaginase is benign and transient, there is no need to change the treatment protocol of ALL.