Van Gölü'nün farklı bölgelerinden toplanan su ve sediment örneklerinden L-asparaginaz ve ürikaz enzimi üreten alkalofilik bakterilerin izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of alkalophilic bacteria producing L-asparaginase and uricase enzyme from water and sediment samples collected from different regions of Lake Van
- Tez No: 503338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın materyalini, Van Gölü'nden toplanan su ve sediment örnekleri oluşturdu. Çocukluk çağında görülen Akut Lenfoblastik Lösemi tedavisinde kullanılan L-Asparaginaz enzimi ile gut hastalığının teşhis ve tedavisinde kullanılan ürikaz enzimi yönünden pozitif izolatların morfolojik, biyokimyasal ve fizyolojik özellikleri belirlenerek 16S rRNA analizine dayalı teşhisleri gerçekleştirildi. İzolatların L-Asparaginaz enzimi üretme kabiliyeti, % 1 oranında L-asparajin ve fenol kırmızısı içeren M9 ortamında test edildi. Ürikaz enzimi üretiminin belirlenmesi için içerisinde % 0.5 oranında ürik asit bulunan alkalofil ortamı kullanıldı. Halomonas F1 izolatı, ürikaz üretimi yönünden pozitif özellik gösterirken; Halomonas F2 izolatının, L-asparaginaz üretimi yönünden pozitif özellik gösterdiği belirlendi. Her iki izolatın ılımlı haloalkalofilik gruba ait olduğu tespit edildi. Karşılaştırmalı 16S rRNA gen dizisi analizi sonucunda F1 izolatının % 98.5 benzerlik ile Halomonas variabilis ve F2 izolatının % 99.2 benzerlik ile Halomonas meridiana'ya benzerlik gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The material of this study was water and sediment samples collected from Lake Van. The morphological, biochemical and physiological characteristics of positive isolates in terms of L-asparaginase used in the treatment of Acute Lymphoblastic Leukemia in childhood and uricase enzyme used in diagnosis and treatment of gut disease were determined and diagnoses based on 16S rRNA analysis were performed. The ability of the isolates to produce L-Asparaginase enzyme was tested in the M9 medium containing % 1 L-asparagine and phenol red. The alkalophylic medium containing % 0.5 uric acid was used to determine the production of the uricase enzyme. Halomonas F1 isolate showed a positive characteristic for uricase production, while Halomonas F2 isolate showed positive for L-asparaginase production. It was determined that both isolates belong to the moderate haloalkalophilic group. A comparison of the 16S rRNA gene sequence analysis revealed that F1 isolate had % 98.5 homology with Halomonas variabilis and F2 isolate had % 99.2 homology with Halomonas meridiana.