Kinematic design of scissor linkages
Makas mekanizmalarının kinematik tasarımı
- Tez No: 511833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
The primary objective of this thesis is to propose a design method for linkages simulating the transformation of a planar curve from an initial form to a final form. First, the topologies of fundamental loops are examined using symmetry patterns. Design methodologies for the hence obtained mechanisms are formulated. The given curves are discretized initially, and the nodes are constructed. Then the side lengths of the loops are obtained in order to obtain the desired transformation between the given curves. Finally, different deployable and transformable linkage examples are presented.
Özet (Çeviri)
Bu tezin temel amacı başlangıç ve son formu verilen bir düzlemsel eğrinin dönüşümünde kullanılacak kollar için bir tasarım metodu sunmaktır. İlk olarak, simetri kullanılarak temel döngülerin topolojileri incelenmiştir. Böylece elde eldilen mekanizmalar için tasarım metodojileri elde edilmiştir. Verilen eğriler kesikli hale getirilmiş ve düğüm noktaları yerleştirilmiştir. Sonra, verilen eğriler için istenen dönüşümü sağlayacak olan döngülerin kenar uzunlukları elde edilmiştir. Son olarak, farklı katlanabilir ve dönüştürülebilir eklem örnekleri sunulmuştur.