Design methods for planar and spatial deployable structures
Düzlemsel ve uzaysal katlanabilir yapılar için tasarım yöntemleri
- Tez No: 305657
- Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışması yalnızca döner eklemler içeren ve fazla kısıtlı olan konformal çokyüzlü mekanizmalarının elde edilebilmesi için gerekli geometrik koşulların araştırılarak fazla-kısıtlılık probleminin bu mekanizmalar özelinde çözümünü hedeflemektedir. Bu mekanizmalar uygulamada katlanabilir yapılar olarak kullanılabilmektedirler. Öncelikle düzlemsel durum incelenmekte, bayağı ve açılı makas elemanlarından oluşan düzgün olmayan konformal çokgen mekanizmalarını elde etmek için gerekli koşullar çıkarılmıştır. Bu düzlemsel kinematik zincirler çokyüzlü şekillerin yüzlerine ya da radyal olarak kesişen düzlemlere yerleştirilip montaj yapılarak iki tip çokyüzlü mekanizması elde edilmiştir. Tez çalışmasının geri kalanı uzaysal mekanizmalar üzerinedir. İlk önce özdeş eşkenar Bennett devreleri birbirlerine monte edilerek düzgün çokgen mekanizmaları ve bu şekildeki pek çok kinematik zincir birleştirilerek çokyüzlü mekanizmaları elde edilmiştir. Daha sonra Fulleroid-tipi mekanizmalar sunulmuştur. Bu özgün mekanizmalardan sonra Jitterbug-tipi mekanizmalar işlenmiştir. Literatürde mevcut mekanizmalar üzerine bazı gözlemler temel alınarak Jitterbug-tipi mekanizmalar için bir tanım verildikten sonra bu tip mekanizmaların bazı önemli özellikleri çıkarılmıştır. Bu özel tip çokyüzlü mekanizmaları homotetik ve homotetik olmayan olarak iki sınıfa ayrılmış ve homotetik Jitterbug-tipi çokyüzlü mekanizmaları elde etmek için gerekli geometrik koşullar araştırılmıştır. Homohedral mekanizmalar, her köşesinde 3 veya her köşesinde 4 yüz birleşen çokyüzlü geometrisine sahip mekanizmalar ve teğetsel çokyüzlü mekanizmaları özel durumlar olarak ayrıntılı olarak incelenmiş ve dejenere durum olarak tüm yüzlerin bir düzlemde olduğu durum tartışılmıştır. Jitterbug-tipi mekanizmalardan yüzlere ve radyal düzlemlere uzuv eklenmesi şeklinde iki çeşit modifikasyon ile elde edilen yeni mekanizmalar sunulmuştur. Son olarak özel bir Jitterbug-tipi sınıfı olan değiştirilmiş Wren platformları potansiyel katlanabilir yapılar olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study addresses the problem of overconstraint via introduction of conformal polyhedral linkages comprising revolute joints only and investigation of special geometric properties for the mobility of such overconstrained linkages. These linkages are of particular interest as deployable structures. First, planar case is issued and conditions for assembling irregular conformal polygonal linkages composed of regular and angulated scissor elements are derived. These planar assemblies are implemented into faces of polyhedral shapes and radially intersecting planes to obtain two different kind of polyhedral linkages. Rest of the thesis work relates to spatial linkages. Identical isosceles Bennett loops are assembled to obtain regular polygonal linkages and many such linkages are assembled to form polyhedral linkages. Then, Fulleroid-like linkages are presented. After these seemingly independent linkage types, Jitterbug-like linkages are introduced. Based on some observations on present linkages in the literature a definition for Jitterbug-like linkages is given first, and then a set of critical properties of these linkages are revealed. This special type of polyhedral linkages is further classified as being homothetic and non-homothetic, and geometric conditions to obtain mobile homothetic Jitterbug-like polyhedral linkages are investigated. Homohedral linkages, linkages with polyhedral supports with 3- and 4-valent vertices only, tangential polyhedral linkages are detailed as special cases and the degenerate case where all faces are coplanar is discussed. Two types of modifications on Jitterbug-like linkages are presented by addition of links on the faces and radial planes of Jitterbug-like linkages. Finally, a special class of Jitterbug-like linkages - modified Wren platforms are introduced as potential deployable structures.