Cam elyaf katkısının geri dönüştürülmüş polyamid 6.6 plastiğinin mekanik özelliklerine etkisinin deneysel incelenmesi
The experimental investigation of effects of glass-fibre reinforcing on mechanical properties of recycled polyamid 6.6 plastic
- Tez No: 511852
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma; geri dönüştürülmüş polyamid 6.6 malzemenin mekanik özellikleri üzerinde cam elyafın etkilerini deneysel olarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Kompozit malzemeleri oluştururken matris malzeme olarak polyamid 6.6 plastiği, katkı malzemesi olarak da E tipi cam elyafı kullanılmıştır. Cam elyaf katkı oranları %7,5, %15, %22,5 ve %30 olarak belirlenmiştir. Kompozit ham madde üretimi için soğuk kesim granül yöntemi, deney numunelerinin üretimi için plastik enjeksiyon yöntemi ve deneysel çalışma için de çekme ve darbe deneyleri seçilmiştir. Çalışmada uygulanan geri dönüşüm işlemi, plastik enjeksiyonda üretilen malzemelerin kırma makinesinde kırılması ve bu kırılan malzemelerden tekrar granül ham madde üretilmesini kapsamaktadır. Malzemeler üç kez geri dönüşüm işlemine tabi tutulmuştur. İşlem görmemiş, bir kez geri dönüştürülmüş, iki kez geri dönüştürülmüş ve üç kez geri dönüştürülmüş malzemeler olmak üzere dört farklı malzeme grubu oluşturulmuştur. Oluşturulan bu dört farklı malzeme grubuna dört farklı oranda elyaf takviyesi yapılarak yirmi farklı numune oluşturulmuştur. Nurlu Makine firmasında bulunan plastik enjeksiyon makinesinde üretilen ve yine aynı firmanın laboratuvarında gerçekleştirilen deneylerde yirmi farklı numuneye çekme ve darbe testleri uygulanmıştır. Deneysel çalışmanın sonuçlarına göre cam elyafın her bir malzeme grubu üzerindeki olumlu etkileri gözlemlenmiş ve bu etkiler her bir grubun orijinal malzemesinin sonuçları referans alınarak yüzdesel olarak analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda her bir malzeme grubu için en verimli katkı oranı belirlenerek cam elyaf katkısının; malzemenin, çekme dayanımı, darbe dayanımı ve kopma uzaması üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was prepared for experimantal research effects of glass-fibre on mechanical properties of recycled polyamid 6.6. On forming of composit materials, polyamid 6.6 plastic was used as matrix material, type E glass-fibre was used as reinforcing material. Contents of glass-fibre are determined as %7,5, %15, %22,5 and %30. Granul method was choosen for production of composit raw material, plastic injection method was choosen for production of experiment samples and tension and impact experiments were choosen for experimental research. Recycling operation applied on this research contains to break materials produced on plastic injection and to produce granül raw material from materials which were broken again. Materials were recycled three times. Four different material groups were created; raw material, recycled only one time, recycled two times, recycled three times. Glass fiber reinforcing was applied to these four different groups as four different contents and twenty samples were generated. Twenty samples were produced on plastic injection machines in Nurlu Makine firm and tension and impact tests were applied to 20 different samples on experiments which performed in laboratories of same firm. According to the experimental study, positive effects of glass fibes on all of material groups were observed and these effects were analysed percentally based on results of each orginal material groups. On this analysis result, the most effective contents were determined for each material group and effects of glass fiber reinforcing on tensile strength, impact strength and strain failure of material were presented.