İpek nanofiber membranların boya gideriminde kullanımı
Removal of dyes using silk nanofiber membranes
  1. Tez No: 511856
  2. Yazar: ŞEMSİ ZENGİN KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ŞAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Atık sulardan boyar maddelerin arıtımı için geliştirilecek yapıların, sahip olması gereken en önemli özelliklerinden birisi olan biyouyumluluk ve düşük maliyeti doğal malzemelerin tercih edilme sebebi olmaktadır. Bununla beraber arıtımda kullanılacak yapının veriminin yüksek olması için yüksek yüzey alan/hacim oranına ve yüksek poroziteye sahip olması gerekmektedir. Bu özellikler su arıtımında nanofibriler yapıları ayrıcalıklı hale getirmektedir. Bu çalışmada, elektrospin yöntemi ile ipek polimerinin homojen karışımından nanofibriler membranlar elde edilmiştir. Adsopsiyon çalışmaları için; pilot uygulama olarak, Blue 49, Violet 1, Black 8 ve Orange 13 boyaları seçilmiştir. Optimizasyon model çalışmalarmızda, başlangıç boya konsantrasyonun, pH'ın ve boya adsorpsiyonu üzerine etkileri spektrofotometre ile incelenmiştir. Optimum verimin pH 7.0'de, 10mg/l (ppm) başlangıç boya konsantrasyonunda, 0.1ml/dk akış hızında olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Structures of filters for dyestuff removing from waste water should have biocompatibility and low cost, is the main reason to prefer natural materials. Furthermore, high efficiency of the structure to be used for heavy metals removing, the high surface area / volume ratio, and should have high porosity. These features make the nanofibers privileged structures. In this study, silk/nylon-6 elektrospin nanofibriler membranes were obtained by electrospinning method. Blue 49, Violet 1, Black 8 and Orange 13 was used for adsorption studies as a pilot scala. Initial dye concentration, pH and adsorption efficiency of dyes on the surface were determined by spectrophometer. Optimum pH was found 7.0, initial dye concentration was found as 10mg / l (ppm), flow rate was found as 0.1ml/dk.