Synthesis, characterization and applications of fluorine containing maleimide polymers
Flor içeren maleimid polimerlerinin sentezi, karakterizasyonu ve uygulamaları
  1. Tez No: 885416
  2. Yazar: İPEK KAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÇAKIR ÇANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yeni malzemelerde geliştirilmiş mekanik ve termal özelliklere sahip yeni polimerlerin hazırlanmasına yüksek talep vardır ve bu amaca ulaşmak için kopolimerizasyon tekniği oldukça fazla kullanılmaktadır. Maleimidler, ısıya dayanıklı malzemeler elde etmek amacıyla diğer monomerlerle birlikte polimerize edilen ilginç monomerler haline geldi. Maleimid polimerlerinin omurgalarındaki beş üyeli düzlemsel halka, yüksek bir camsı geçiş sıcaklığı (Tg) ve termal bozunma sıcaklığı sağlar. Maleimid polimerleri, N-sübstitüe edilmiş grupları değiştirerek yeni fonksiyonel gruplar oluşturacak moleküller tasarlar. N-fenil maleimid (PM), N-hidroksifenil maleimid (HPM) ve halojenürle ikame edilmiş N-hidroksifenil maleimid (XHPM) gibi N-aril maleimid (AM) monomerleri genellikle kopolimerleştirilmektedir. Fenil grubunun eklenmesiyle polimerlerdeki ana zincirin moleküler hareketi bloke edilir ve camsı geçiş sıcaklıkları (Tg) arttırılabilir. Bu nedenle maleimid, stiren (St), akrilonitril (AN), metil metakrilat (MMA) ve vinil asetat gibi vinil monomerleriyle polimerleştirilmekte ve polimerlerin kimyasal modifikasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Maleimid bazlı kopolimerler havacılıktan tıp ve mikroelektronik alanına kadar çeşitli endüstrilerde çok yönlü uygulamalara sahiptir. Maleimid polimerlerinin diğer uygulamaları arasında yüksek Tg'li foto direnç, termoset polimerler için esnekleştirici, yüksek Tg'li doğrusal olmayan polimer, alev geciktirici vb. yer alır. Bir electron-alıcısı olarak elektron eksikliği olan N-sübstitüe edilmiş maleimidler, stiren ve vinil eter türevleri gibi elektron-verici monomerlerle kopolimerleştirilirler ve radikal başlatıcılar kullanılarak veya kullanılmadan alternatif kopolimerizasyona uğrar. Maleimid ve vinil monomerleri serbest radikal polimerizasyonuyla (FRP) kopolimer oluşturur. Serbest radikal polimerizasyonu, vinil monomerlerden polimer elde etmek için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Bir FRP'de, genellikle ısı altında ayrışarak oldukça reaktif türler olan serbest radikaller oluşur. Başlatıcı bir serbest radikalin bir monomere eklenmesine başlatma basamağı denir. Devamında iki radikal kovalent bağlar oluşturur ve yayılmayı durdurmak için karşılıklı olarak yıkıcı bir reaksiyonda etkileşime girerek bir sonlandırma reaksiyonuyla bitirirler. Floropolimerler olağanüstü termostabilite, kimyasal direnç, düşük yüzey enerjisi, iyi su ve yağ iticiliği gibi bir dizi benzersiz özellik sunar. Bu benzersiz özellikleri nedeniyle florlu polimerler elektronik, optik, biyomalzemeler, kaplamalar ve yüzey aktif maddeler gibi çeşitli uygulamalarda yer bulabilir. Çeşitli çalışmalar, flor içeren moleküllerin maleimid malzemelere dahil edilmesinin, bunların yüzey özelliklerini etkili bir şekilde değiştirebileceğini göstermiştir. Florlu zincirlerin, dipol-dipol etkileşimleri yoluyla diğer florlu malzemelerle etkileşime girme eğilimi yüksektir. Böylece su ve diğer solventlerle istenmeyen etkileşimleri önler. Az miktarda florlanmış grupların veya komonomerlerin varlığı bile yüzey enerjisinde dramatik bir azalmaya, hidrofobiklik ve oleofobiklikte artışa neden olabilir. Poliakrilonitril (PAN) molekülünün baskın özelliği güçlü polar nitril gruplarının varlığıdır. Poliakrilonitril (PAN), yarı kristalli bir organik polimerdir ve birim yapısı olarak polietilen omurgasına bağlı bir nitril (CN) fonksiyonel grubuna sahiptir. Akrilonitril kopolimer oluşturduğunda sertliğe, sağlamlığa, kimyasal dirence, ışık direncine, ve gaz geçirimsizliğine katkıda bulunur. Ayrıca akrilonitrilin N-fenil maleimid türevleri ile kopolimerizasyonu, yüksek termal stabilite ve mekanik özellikler göstermiştir. Yüksek performanslı bir polimerik malzeme olarak polistiren üzerine önemli çalışmalar yapılmıştır. Polistirenin fenil halkaları, zincirlerin karbon-karbon bağları etrafında dönmesini kısıtlayarak polimere önemli bir sertlik kazandırır. Elektronik, uzay taşımacılığı, biyomalzemeler ve diğer alanlarda geniş uygulamaları vardır. Ancak polistirenin termal özelliklerinin eksikliği, belirli koşullar altında uygulanmasını kısıtlamaktadır. Performansının nasıl artırılacağı ve uygulama alanının nasıl genişletileceği ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. N-sübstitüe maleimid ve stirenin, radikal kopolimerizasyon oluşturmaya sahip monomer çiftlerini temsil ettiği iyi bilinmektedir. Ayrıca kopolimerizasyondan sonra, geleneksel bir plastik olarak yaygın şekilde kullanılan polistirenin termal stabilitesi büyük ölçüde artar. Elektrospinning, nanolifler üretmek için yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Nanoliflerin küçük çap ve son derece yüksek yüzey alanı/hacim oranı dahil olmak üzere özellikleri vardır. Bu nano boyutlu lifler, ayırıcılar, elektrotlar, filtreleme, doku mühendisliği, yara bandı vb. gibi birçok uygulama alanı için iyi adaylardır. Elektrospinning, boyutları mikrometreden nanometreye kadar değişen liflerin üretilmesini sağlar. Elektrospinningin avantajları arasında düşük maliyet, yüksek hız, geniş malzeme seçenekleri, hızlı çalışma, çok yönlülük ve küçük alan gereksinimleri yer almaktadır. PAN'ın lif oluşturma işlemleri, PAN bazlı fonksiyonel malzemelerin üretiminde önemlidir. Elektrospun PAN nanolif membranlar, küçük lif çapları, beraberindeki geniş spesifik yüzey alanları ve nanolifler arasındaki gözenek boyutlarını kontrol etme yetenekleri nedeniyle özellikle ilgi çekicidir. PAN polimerinin avantajları, düşük yoğunluğu, yüksek polimer mukavemeti, elastikiyeti, iyi solvent direnci ve piroliz işleminde morfolojiyi koruma yeteneğidir. Fotokürleme, yıllar geçtikçe artan sayıda ileri teknolojilerde gerekli özellikleri karşılamak için endüstriyel uygulama alanı bulmuştur. Bu artışın ana nedenleri solvent içermeyen formülasyonlar, yüksek sertleşme hızı ve düşük sıcaklık gereksinimi gibi benzersiz faydalarıdır. Çeşitli fotobaşlatıcılara sahip akrilat bazlı ışıkla kürlenebilir formülasyonlar, olağanüstü reaktiviteleri nedeniyle son zamanlarda çoğu ışıkla kürlenebilir formülasyonda kullanılmaktadır. Fotopolimerizasyon için maleimid ve türevleri kullanılıyorsa, polimer zincirine sert beş üyeli maleimid halkasının eklenmesi nedeniyle sonradan kürlenen malzemelerin termal özelliği artırılabilir. Bu tezde yeni tip perflorlanmış aromatik grup içeren maleimid monomeri sentezlenmiş ve serbest radikal polimerizasyonu kullanılarak bu monomer ile akrilonitril ve stiren varlığında kopolimerler elde edilmiştir. Önce maleik anhidrit ve 4-aminobenzoik asitin DMF içerisinde reaksiyonundan N-(4-karboksifenil)maleamik asit (CPMA) elde edilmiştir. CPMA, sodyum asetat ve asetik anhidrit ile reaksiyona 65 ℃'de DMF'de reaksiyona girerek N-(4-karboksifenil)maleimidi (CPMI) oluşturmuştur. CPMI'nın tiyonil klorürle 80 ℃ reaksiyonundan sonra tiyonil klorürün fazlası uçurulmuştur ve N-(4-(klorokarbonil)fenil)maleimid (CPMIC) elde edilmiştir. CPMIC sentezlenen 3,5-bis(perflorobenzil)oksibenzil alkol (FOH) ile 0 ℃ altında reaksiyona girerek yeni tip monomer olan 3,5-bis((perflorofenil)metoksi)benzil-4-(2,5-diokso-2,5-dihidro-1H-pirol-1-il)benzoat (FMI) oluşturmuştur. Sentezlenen monomer Fourier transform kızılötesi spektrometresi (FT-IR), 1H-NMR, 13C-NMR ve 19F-NMR ile karakterize edilmiştir. Elektrosprey iyonizasyon/kütle spektrometresi (ESI/MS), hedeflenen FMI monomerinin elde edildiğini kanıtlamıştır. FMI monomeri oda sıcaklığında çoğu organik çözücüde çözünmüştür. Yeni monomer, sentezi ve karakterizasyonunun ardından AIBN tarafından 75 °C'de başlatılan akrilonitril ve stiren ile kopolimerleştirilmiştir. FMI monomeri akrilonitril ile DMF ile 96 saatte, stiren ile 24 saatte polimerleştirilmiştir. Elde edilen kopolimerler 1H-NMR ve jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) ile karakterize edilmiştir ve termal özellikleri diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) ve termogravimetrik analiz (TGA) yöntemleriyle incelenmiştir. Kopolimerlerin Tg değerleri FMI oranı arttıkça artmıştır. Maleimid yapısı, ana zincirin moleküler hareketini engellemiş ve camsı geçiş sıcaklığını arttırmıştır. Kopolimerlerde FMI monomeri, TGA analizlerinde termal stabiliteyi ve kalıntı miktarını önemli ölçüde arttırmıştır. FMI monomerinin ve FMI-stiren kopolimerlerinin UV-Vis analizleri yapılmıştır. FMI monomeri için UV-Vis spektrumdaki önemli absorpsiyona sahip ilk absorpsiyon piki 270 nm'deydi. FMI monomeri içeren polimerlerin topografisi, florun yapıya etkisini incelemek için taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirildi. Bu polimerlerin ıslanma davranışlarını araştırmak amacı ile spin kaplama yöntemi kullanılarak ince filmleri hazırlanmış ve distile su ve etilen glikol ile yüzey temas açı değerleri ölçülmüştür. Bu sıvıların filmler üzerindeki temas açıları, polar seviyeleri farklı olan bu iki sıvının yüzeyle temas noktasındaki damla profili ile doğrudan ölçülmüştür. Spin kaplama yöntemi ile kaplanmış ince filmlerin temas açısı ölçümleri, polimerlerin artan FMI oranı ile filmlerin yüzey ıslanabilirliğinin önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. Polimerlerden electrospinning tekniği ile PAN nanolifleri hazırlanmıştır. PAN liflerinin termal davranışı TGA ile gözlemlenmiştir. Liflerin TGA termogramlarından, maleimid içeren liflerin termal stabilitesinin, maleimid gruplarının dahil edilmesiyle iyileştiği görülmüştür. Hazırlanan nanoliflerin yüzey morfolojileri SEM ile incelenmiştir. SEM görüntülerinden florür oranı arttıkça nanofiber çapının azaldığı görülmüştür. Nanoliflerin ıslanma davranışlarını incelemek için distile su ve etilen glikol ile yüzey temas açısı değerleri ölçülmüştür. PAN polimerinin nanoliflere verdiği hidrofilik özelliğine rağmen monomer içerisindeki florlar nanoliflerin hidrofobikliğini ve oleofobikliğini arttırmıştır. Bunlara ek olarak, FMI monomeri içeren UV kürlenebilir epoksi akrilat (EA) ve üretan akrilatın (UA) kaplama uygulamaları ve karakterizasyonları yapılmıştır. Yeni sentezlenen FMI, epoksi akrilat ve üretan akrilat formülasyonlarına farklı oranlarda dahil edilmiştir. UV ile kürlenebilen epoksi akrilat ve üretan akrilat, oligomer (EA ve UA), monomerler (FMI, bor metakrilat, TPGDA, TMP3POTA ve DPGDA) ve foto başlatıcı (Darocur 1173) ile elde edildi. Farklı FMI oranlarının kaplama özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Ahşap yüzeylere UV ile kürlenebilen kaplamalar uygulandı. Çapraz bağlanma derecesi, doymamışlık dönüşümü ve jel içeriği ile analiz edildi. Yüksek jel içeriği değerleri, filmlerde sıkı çapraz bağlı bir ağın oluştuğunu göstermiştir. UV ile kürlenen kaplamaların kalem sertliği, pendulum sertliği, cross-cut yapışma, su absorbsiyonu, solvent ve kimyasal direnç gibi fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Kaplama malzemesinin artan FMI içeriği, daha yüksek kalem sertliği, pendulum sertliği, üstün cross-cut yapışma ve çok daha az su absorbsiyonu ile sonuçlanmıştır. UV ile kürlenen filmlerin termal davranışı TGA ile incelenmiştir. TGA sonuçları, sentezlenen FMI'nın yüksek sıcaklıklarda termal özelliklerin iyileştirilmesine ve ayrıca filmlerde daha yüksek kalıntı verimine katkıda bulunabileceğini ortaya koymuştur. UV ile kürlenen filmlerin alev geciktiriciliği, sınırlayıcı oksijen indeksi (LOI) ile karakterize edilmiştir. UV ile kürlenen filmlerin LOI sonuçları, gelişmiş alev geciktirici özellikler göstermiştir. UV ile kürlenen kaplamaların distile su ve etilen glikol ile temas açıları ölçülmüştür. Artan FMI içeriği temas açısı değerlerini artırmış ve kaplamaların yüzeyleri daha hidrofobik ve oleofobik hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a high demand for the preparation of new polymers with improved mechanical and thermal properties in new materials, and the copolymerization technique is widely used to achieve this goal. Maleimides became interesting monomers to co-polymerize with other monomers in order to obtain heat-resistant materials. The five-member planar ring in the backbones of maleimide polymers ensures a high glass-transition temperature (Tg) and thermal degradation temperature. Therefore, maleimide is polymerized with vinyl monomers such as styrene (St), acrylonitrile (AN), methyl methacrylate (MMA) and vinyl acetate and is widely used in the chemical modification of polymers. Maleimide-based copolymers have versatile applications in various industries, from aerospace to medicine and microelectronics. Other applications of maleimide polymers include photo-resist with high Tg, flexibilizer for thermosetting polymers, non-linear polymer with high Tg, flame retardant etc. N-substituted maleimides, which are electron-deficient as an electron-acceptor, are copolymerized with electron-donor monomers such as styrene and vinyl ether derivatives and undergo alternative copolymerization with or without the use of radical initiators. Maleimide and vinyl monomers form copolymer by free radical polymerization (FRP). Fluoropolymers offer a series of unique features such as outstanding thermostability, chemical resistance, low surface energy, good water and oil repellence. Due to these unique properties, fluorinated polymers can find a place in various applications such as electronics, optics, biomaterials, coatings and surfactants. Several studies demonstrated the incorporation of fluorine containing molecules into maleimide materials can effectively modify their surface properties. The presence of even a small amount of fluorinated groups or comonomers can result in a dramatic reduction of surface energy, and increase in hydrophobicity and oleophobicity. The dominant feature of the polyacrylonitrile (PAN) molecule is the presence of strong polar nitrile groups. When acrylonitrile forms a copolymer, it contributes to hardness, strength, chemical resistance, light resistance and gas impermeability. Moreover, copolymerization of acrylonitrile with N-phenyl maleimide derivatives has shown high thermal stability and mechanical properties. Significant work has been done on polystyrene as a high-performance polymeric material. Research is being conducted on how to increase its performance and expand its application area. It is well known that N-substituted maleimide and styrene represent monomer pairs capable of forming radical copolymerization. Moreover, after copolymerization, the thermal stability of polystyrene, which is widely used as a conventional plastic, is greatly increased. Electrospinning is a widely used technique to produce nanofibers. Characteristics of nanofibers including small diameter and extremely high surface area to volume ratio. These nanosized fibers are good candidates for many application areas such as separators, electrodes, filtration, tissue engineering, wound dressing, etc. The advantages of electrospinning are low cost, high speed, vast material choices, fast operation, versatility, and small space requirements. Electrospun PAN nanofibrous membranes are of particular interest due to their small fiber diameters, concomitant large specific surface areas, and their ability to control the pore sizes between nanofibers. The advantages of PAN polymer are its low density, high polymer strength, elasticity, good solvent resistance and the ability to maintain morphology in the pyrolysis process. Over the years, photocuring has found industrial application in an increasing number of advanced technologies to meet the required specifications. The main reasons for this increase are its unique benefits such as solvent-free formulations, high curing speed and low temperature requirement. Acrylate-based photocurable formulations with diverse photoinitiators are recently used in most photocurable formulations due to their outstanding reactivity. If using maleimide and its derivatives for photopolymerization, the thermal property of the post-cured materials could be enhanced due to the introduction of rigid five-membered ring of maleimides to polymer chain. In this thesis, a new type of maleimide monomer containing a perfluorinated aromatic group was synthesized and copolymers were obtained with this monomer in the presence of acrylonitrile and styrene using free radical polymerization. First, N-(4-carboxyphenyl)maleamic acid (CPMA) was obtained from the reaction of maleic anhydride and 4-aminobenzoic acid in DMF. CPMA reacted with sodium acetate and acetic anhydride in DMF at 65 ℃ to form N-(4-carboxyphenyl)maleimide (CPMI). After the reaction of CPMI with thionyl chloride at 80 ℃, excess thionyl chloride was evaporated and N-(4-(chlorocarbonyl)phenyl)maleimide (CPMIC) was obtained. CPMIC reacted with the synthesized 3,5-bis(perfluorobenzyl)oxybenzyl alcohol (FOH) under 0 ℃ to form a new type of monomer, 3,5-bis((perfluorophenyl)methoxy)benzyl-4-(2,5-dioxo-2,5-dihydro-1H-pyrrol-1-yl)benzoate (FMI). The synthesized monomer was characterized by 1H-NMR, 13C-NMR, 19F-NMR and Fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy. The electrospray ionization/mass spectrometry (ESI/MS) proved that the targeted FMI monomer was obtained. FMI monomer dissolved in most organic solvents at room temperature. Following its synthesis and characterization, the new monomer was copolymerized with acrylonitrile and styrene initiated by AIBN at 75 °C. The obtained copolymers were characterized by 1H-NMR and gel permeation chromatography (GPC), and thermal properties were examined by differential scanning calorimetry (DSC) and thermogravimetric analysis (TGA) methods. The Tg values of the copolymers increased as the FMI ratio increased. The maleimide structure prevented the molecular movement of the main chain and increased the glass transition temperature. FMI monomer in copolymers significantly increased thermal stability and residue amount in TGA analyses. UV-Vis analyzes of FMI monomer and FMI-styrene copolymers were performed. The topography of polymers containing FMI monomer was evaluated by scanning electron microscopy (SEM) to examine the effect of fluorine on the structure. In order to investigate the wetting behavior of these polymers, thin films were prepared using the spin coating method and surface contact angle values were measured with distilled water and ethylene glycol. Contact angle measurements of thin films coated by spin coating method showed that the surface wettability of the films decreased significantly with increasing FMI ratio of the polymers. PAN nanofibers were prepared from polymers using the electrospinning technique. Thermal behavior of the PAN fibers was observed by TGA. From the TGA thermograms of the fibers, the thermal stability of maleimide-containing fibers was improved by the inclusion of maleimide groups. The surface morphologies of the prepared nanofibers were investigated via SEM. It was seen from SEM images that the nanofiber diameter decreased as the fluoride ratio increased. To examine the wetting behavior of nanofibers, surface contact angle values were measured with distilled water and ethylene glycol. Despite the hydrophilic property of the PAN polymer to the nanofibers, the fluorines in the monomer increased the hydrophobicity and oleophobicity of the nanofibers. In addition, coating applications and characterizations of UV curable epoxy acrylate (EA) and urethane acrylate (UA) containing FMI monomer were performed. The newly synthesized FMI was introduced at different ratios to epoxy acrylate (EA) and urethane acrylate (UA) formulations. The UV-curable epoxy acrylate and urethane acrylate was obtained with oligomer (EA and UA), monomers (FMI, boron methacrylate, TPGDA, TMP3POTA and DPGDA) and photoinitiator (Darocur 1173). The effects of different ra