Normalization in Palestinian cinema and the way to the Oscars
Filistin sinemasinda normalleşme ve Oskar'a gidiş yolu
  1. Tez No: 511868
  2. Yazar: ENAN NATSHEH
  3. Danışmanlar: DR. ERKAN BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Filistin'deki sinemanın gerçekliğini ve özellikle 1980-2017 yılları arasındaki dönemde Yeni Filistin Sinemasının durumunu tartışmaktadır. Çalışma, modern Filistin sinemasının bu dönemde karşılaştığı zorlukları açıklığa kavuşturmaya çalışmıştır. Çalışmada esas olarak Filistin film endüstrisi için yerel finansman sorunu ve yabancı fonlara eşlik eden sorunlar ve ayrıca Filistin filminin içeriğine olan etkisi üzerinde durulmuştur. Dahası, bu çalışma, İsrail işgali ve onun türleri ile normalleşmenin anlamını açıklığa kavuşturmaya çalışmış, özellikle de hem Filistin filmlerinin İsrail tarafından desteklenmesini , hem de işgalin İnsanlaştırlması konusunda sinematiğin normalleşmesine odaklanmıştır. Çalışmada reddedilme ve kabul arasında çelişen görüşler sunulmuştur. Amerika'nın İsrail'le kurduğu güçlü ilişki göz önüne alındığında, bu çalışma siyasetin Akademi Ödülleri Festivali'ne olan etkisini incelemiş ve Oscar festivalinde aday gösterilmek üzere Filistin filminin içeriğinde karşılanması gereken belirli koşulların olup olmadığını sorulmuştur. Araştırmacı analitik niteliksel araştırma yöntemini izlemiş ve Filistin'deki tecrübeli film yapımcıları ile filmlerin ve röportajların raporları, makaleleri ve analizleri temel almıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the reality of cinema in Palestine, specifically the situation of the New Palestinian Cinema between 1980 and 2017. The study seeks to clarify the challenges facing modern Palestinian cinema in that period. Moreover, it mainly focuses on the problem of local financing for the Palestinian film industry in addition to the problems that accompany foreign funding and its impact on the content of the Palestinian film. Additionally, the study aims to clarify the meaning of normalization with the Israeli occupation, its types, in addition to the Israeli support for Palestinian films and the content that humanizes the occupation. The study presents conflicting views between rejection and acceptance of the normalization issue. Given the strong relationship that America has with Israel, the study examines the impact of politics on the Academy Awards Festival and clarifies certain conditions that need to be taken into consideration in the Palestinian film content to be accepted for nomination in the Oscars Festival. The researcher follows the analytical qualitative research method and it relies on reports, articles and analysis of films and interviews with experienced filmmakers in Palestine.